Drukuj Powrót do artykułu

Bp Kasyna do Akcji Katolickiej: bez odpowiedzialnej wiary nie ma zaangażowania

18 listopada 2017 | 16:24 | ks.is | Pelplin Ⓒ Ⓟ

18 listopada w Subkowach zainaugurowano XXI Dni Społeczne Akcji Katolickiej w diecezji pelplińskiej. Podczas Mszy św. biskup Ryszard Kasyna stwierdził, że „bez wiary nie ma prawdziwej modlitwy, bez żywej i odpowiedzialnej wiary nie ma naszego zaangażowania”.

Doroczny cykl spotkań organizowanych przez diecezjalny oddział Stowarzyszenia Akcji Katolickiej odbywa się pod hasłem „A Duch i Oblubienica mówią: Przyjdź” (Ap 22, 17). Rozpoczęła je Msza św. pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny w kościele w Subkowach dla przedstawicieli parafialnych oddziałów AK z całej diecezji.

W homilii hierarcha skupił się na potrzebie pielęgnowania życia duchowego. Podkreślił, że fundamentem jest tu modlitwa. „Modlić to znaczy przystanąć”, mówił kaznodzieja. Dodał, że „na modlitwie każdy walczy z własną ograniczonością, słabością, z przywiązaniem do wad i grzechów”.

Nawiązując do chrześcijańskiej aktywności i działalności takich grup, jak Akcja Katolicka, biskup wyróżnił „podpowiedzi”, które daje Chrystus. Są nimi: wytrwałość, pokora oraz wiara.

„Bądźmy wytrwali w modlitwie i w działaniu”, apelował biskup pelpliński. Mówiąc o pokorze, zdefiniował ją „jako bezwarunkowe oddanie się we wszystkich sprawach Bogu”. Jako fundament prawdziwej aktywności bp Kasyna wskazał wiarę, gdyż „bez wiary nie ma prawdziwej modlitwy, bez żywej i odpowiedzialnej wiary nie ma naszego zaangażowania”.

W programie spotkania Akcji Katolickiej w Subkowach znalazły się dwa wykłady poświęcone Duchowi Świętemu i Maryi. Ks. prałat dr Krzysztof Różański ukazał aktualność przesłania Maryi podczas objawień w Fatimie a ks. dr Wojciech Kardyś mówił o biblijnych zapisach postawy Matki Chrystusa, które dała się prowadzić Duchowi Świętemu.

Podsumowując spotkanie diecezjalny asystent Akcji Katolickiej ks. kanonik Andrzej Szopiński wskazał na potrzebę częstszego sięgania po Pismo Święte, gdyż „kiedy człowiek modli się Słowem Bożym, czyta je, dokonują się wielkie rzeczy, nawet takie, których ludzkim rozum nie potrafi ogarnąć”. Ostatnim punktem sobotniego programu był koncert piosenek religijnych w wykonaniu miejscowego chóru dziecięco-młodzieżowego oraz wspólny obiad.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.