Bp Kasyna do Kaszubów: niech Bóg błogosławi wasz Boży upór
19 lipca 2020 | 22:26 | ks. is / hsz | Pelplin Ⓒ Ⓟ
Tysiące wiernych zgromadziło się w niedzielę w Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie koło Kartuz na dorocznym odpuście ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. To jedno z największych sanktuariów Maryjnych na Pomorzu. „Niech Bóg błogosławi wasz upór, Boży upór” – mówił do Kaszubów biskup pelpliński Ryszard Kasyna.
„Spotykamy się tu bo to miejsce jest nam drogie i jest miejscem wzrastania osobistego i wspólnotowego” i dodał, że „przychodzimy, aby Pani Sianowska okryła nas szkaplerzem jak tarczą” – mówił w homilii bp Kasyna.
Nawiązując do ostatnich miesięcy epidemii i utrudnień w praktykach religijnych hierarcha podkreślił, że „przychodzimy do Stołu Pańskiego, bo dzisiaj tylko on nas jednoczy, jednoczy a nie dzieli”. Tymczasem, jak ocenił, „żyjemy w czasach, w których brakuje nam jedności i nie chodzi tu o jednomyślność, ale o jedność, o wspólne dobro”.
„W Maryi znajdujemy Matkę, która pomaga nam podtrzymać żywą wiarę i nadzieję w trudnych i skomplikowanych chwilach tego świata” – powiedział biskup pelpliński. Zauważył, że „Maryja była kobietą uważną, potrafiła dostrzec potrzeby ludzi, co widać w Kanie Galilejskiej czy podczas wizyty u Elżbiety”.
Zwracając się bezpośrednio do Kaszubów bp Kasyna podkreślił „wiarę i męstwo ludu tej ziemi, który w czasie wojen i zaborów a także w czasie komunistycznym dbał o przekazanie wiary”.
Do Sianowa przybyły rzesze wiernych. Ze względu na koronawirusa stawiły się tylko nieliczne grupy pieszych pielgrzymów, natomiast większa część pątników dotarła samochodami i rowerami.
Każdego roku sianowskie sanktuarium przyciąga tłumy wiernych. Lipcowy odpust ku czci Matki Bożej z Góry Karmel trwa przez całą oktawę. Kaszubi biorą w nim udział ubrani w stroje regionalne. W liturgii obecne są również teksty w języku kaszubskim, którego nauka odbywa się w wielu szkołach na Pomorzu.
Łaskami słynąca figura Matki Bożej Sianowskiej 52 lata temu została koronowana koronami papieskimi na mocy dekretu Pawła VI. Od średniowiecza jest to szczególne miejsce modlitwy młodych i tych, którzy chcą wyprosić sobie dobrego współmałżonka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.