Drukuj Powrót do artykułu

Bp Kasyna na dożynkach: sens ludzkiej pracy nie wyczerpuje się w zdobywaniu dóbr

17 września 2017 | 17:53 | ks. is | Lubań Ⓒ Ⓟ

„Sens ludzkiej pracy nie wyczerpuje się jedynie w zdobywaniu dóbr i wzbogacaniu się”, powiedział dziś biskup pelpliński Ryszard Kasyna podczas Diecezjalnych Dożynek w Lubaniu koło Kościerzyny. Przypomniał o potrzebie dzielenia się zdobytymi dobrami z potrzebującymi.

Uroczystości odbywały się na placu wystawowym Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu na Kaszubach.

Biskup pelpliński nawiązał do szkód, które wywołała na Pomorzu sierpniowa nawałnica. „Mogliśmy wtedy przekonać się o naszej własnej kruchości w starciu z potężnymi siłami natury”, mówił hierarcha. Dodał, że wśród olbrzymich strat znajdują się także tegoroczne uprawy rolne. Za papieżem Franciszkiem, bp Kasyna podkreślił, że takie doświadczenia przypominają nam, że „nie jesteśmy Bogiem” i wzywają „do odpowiedzialności wobec ziemi, by ją szanować i roztropnie nią dysponować”.

W nawiązaniu do dziękczynienia za plony, kaznodzieja stwierdził, że „trzeba wszystko czynić, aby chleb był sprawiedliwie dzielony a owoce ziemi, która jest wspólnym dziedzictwem, winny służyć wszystkim ludziom”.

Bp Kasyna mówił dalej, że „człowiekowi potrzeba nade wszystko pokory wobec tego, co jest wytworem ludzkiej pracy i wysiłków”, bo jednocześnie należy Bogu dziękować, że „nadal otwiera swą rękę i karmi nas do syta oraz daje nam chleb”.

Biskup pelpliński przypomniał, że „sens ludzkiej pracy nie wyczerpuje się jedynie w zdobywaniu dóbr i wzbogacaniu się”. Biskup przypomniał o potrzebie zauważania potrzeb ludzi ubogich. „To, co się posiada i zdobywa uczciwą pracą, powinno służyć również naszym bliźnim”, powiedział.

Dożynki odbyły się w połączeniu z doroczną Kaszubską Jesienią Rolniczą organizowaną przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

W uroczystości wzięły udział delegacje rolników z wszystkich dekanatów diecezji pelplińskiej z duszpasterzami. Obecni byli przedstawiciele ministerstwa rolnictwa, samorządu województwa pomorskiego, wojewoda pomorski, władze kaszubskich powiatów i gmin oraz przedstawiciele instytucji i organizacji wspierających rolnictwo.

Liturgię organizował diecezjalny duszpasterz rolników diecezji pelplińskiej ks. kan. Zbigniew Wysiecki.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.