Bp Kasyna: Nowa Ewangelizacja to związek wiary z codziennym życiem
20 lipca 2014 | 16:58 | ks. Ireneusz Smagliński Ⓒ Ⓟ
Nowa Ewangelizacja to związek modlitwy, wiary, życia sakramentalnego, również pobożności Maryjnej z naszym codziennym życiem – powiedział biskup pelpliński Ryszard Kasyna 20 lipca podczas odpustu w sanktuarium Matki Bożej Sianowskiej na Kaszubach.
Nowa Ewangelizacja to związek modlitwy, wiary, życia sakramentalnego, również pobożności Maryjnej z naszym codziennym życiem – powiedział biskup pelpliński Ryszard Kasyna 20 lipca, podczas dorocznego odpustu w sanktuarium Matki Bożej Sianowskiej na Kaszubach. Uroczystości odpustowe potrwają przez całą oktawę.
Podobnie jak w poprzednich latach, do położonego koło Kartuz Sianowa przybyło około 20 tysięcy wiernych, aby modlić się u stóp Królowej Kaszub. W pieszych pielgrzymkach przybyło prawie 5,5 tysiąca wiernych z Kaszub i Pomorza. Obecni byli również Kaszubi z Kanady.
Przed rozpoczęciem Mszy św. burmistrz Kartuz Mirosława Lehmann powiedziała: „przychodzimy prosić dla wszystkich małżeństw o miłość i wytrwanie w prawdach wiary katolickiej, abyśmy ukazywali światu tę prawdziwą miłość opartą na pamięci złożonego przez małżonków ślubowania miłości, wierności, uczciwości aż do śmierci”. Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki powiedział po kaszubsku: „ten plac pełen ludzi jest znakiem żywej wiary Kaszubów”. Pozdrawiając zebranych, kustosz sianowskiego sanktuarium ks. kan. Eugeniusz Grzędzicki stwierdził, że „potrzeba w Polsce i na Kaszubach również Nowej Ewangelizacji, ponieważ wzrasta liczba wiernych, których wiara jest spłycona, zdeformowana bądź też nie przekłada się na dokonywane przez nas wybory życiowe”. Kapłan przypomniał, że w 2016 r. przypadnie jubileusz 50-lecia koronacji figury Matki Bożej Sianowskiej. Wyraził też radość, że coraz liczniejsze są w parafii róże różańcowe rodziców, którzy modlą się za swoje dzieci. Wprowadzając w liturgię, biskup pelpliński Ryszard Kasyna zachęcał do szczególnej modlitwy w intencji rodzin, a także tych, którzy zginęli w ostatnich dniach nad Ukrainą i w innych miejscach na ziemi.
W homilii bp Kasyna powiedział, że „Bóg nieustannie domaga się, aby każdy z nas stał się uczniem Chrystusa”. „Jezusa trzeba nieść, trzeba Nim się dzielić i trzeba rozdawać Jego Ewangelię” – mówił kaznodzieja. Podkreślał, że każdy kto dzieli się Ewangelią, sam ewangelizowany, a kto przekazuje radość Ewangelii, otrzymuje jeszcze więcej radości. Zdaniem biskupa, "obecność na uroczystościach u Pani Sianowskiej jest znakiem Nowej Ewangelizacji”. „To jest Ewangelizacja z Maryją i poprzez Maryję” – powiedział, dodając, że ta obecność jest też okazją do „wpatrywania się w Jezusa, gdyż Maryja nie zatrzymuje na sobie wzroku, bo pragnie, abyśmy przekazywali Chrystusa innym”.
Biskup pelpliński wskazał, że z perspektywy doświadczenia Kościoła „Ewangelia wciąż zaskakuje nas nowością”. Patrząc po ludzku, Chrystusowa Ewangelia „nie zgadza się z tym, co czasami myśli większość i co bierze za swoją normę”. „Ewangelia od wieków zdumiewa” – podkreślił bp Kasyna, wskazując, że według Pisma Św. „nie ten ważny, kto bogaty, czy kto głośno się śmieje, tańczy czy pije, lecz szczęśliwy ten, kto spragniony, kto łaknie, kto cichy, miłosierny i pokorny”. „Nowa Ewangelizacja to związek modlitwy, wiary, życia sakramentalnego, również pobożności Maryjnej z naszym codziennym życiem” – stwierdził biskup, zachęcając do naśladowania Maryi w kroczeniu za Chrystusem i realizowaniu „wiary ofiarnej, żywej, dynamicznej i odpowiedzialnej”.
Biskup pelpliński przestrzegał za Władimirem Bukowskim, że „nie wolno uczyć się od wrogów, jeśli pragniesz być innym niż oni”. Tymi słowami biskup prosił, aby nie naśladować tych, „którzy lekceważą Boże prawo, którzy ulegają pokusie wolności, która jest niewolą, aby nie naśladować tych, którzy głoszą piękne hasła tolerancji, wolnej miłości, a nie akceptują życia człowieka poczętego i aprobują eutanazję”. „Uczmy się od tych, których warto naśladować, bo oni najpierw naśladowali Chrystusa” – wzywał biskup. Zachęcał również do postawy pokornej wobec Boga, bo „chociaż to trudna lekcja wiary”, to jednak ona jest konieczna, aby dojrzewać we wierze i człowieczeństwie.
Legenda mówi, że figurę Matki Bożej Sianowskiej, otoczoną niebiańskim blaskiem, znaleziono w krzaku paproci. Zaniesiono ją do krzyżackiej kaplicy w Mirachowie, jednak trzykrotnie wracała do Sianowa, gdzie odczytano to jako znak Boży i wybudowano Jej świątynię. Sama figura dwukrotnie cudem ocalała z pożarów sianowskiej świątyni. W 1966 roku, na mocy dekretu papieża Pawła VI, została ukoronowana papieskimi koronami. Największe odpusty odbywają się z okazji święta Matki Bożej Szkaplerznej (16 lipca) oraz Narodzenia NMP (8 września).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.