Bp Kasyna: trzeba przywrócić rodzinie zaufanie do samej siebie
24 października 2015 | 21:05 | ks. is Ⓒ Ⓟ
W ramach obchodów XIX Dni Społecznych Akcji Katolickiej Diecezji Pelplińskiej 24 października w Starej Kiszewie bp Ryszard Kasyna powiedział, że „trzeba przywrócić rodzinie zaufanie do samej siebie”.
Doroczne spotkanie rozpoczęła Msza św. koncelebrowana w miejscowym kościele z księżmi, którzy są asystentami kościelnymi parafialnych oddziałów AK oraz z diecezjalnym asystentem ks. kan. Andrzejem Szopińskim.
Na wstępie homilii biskup pelpliński przypomniał hasło tegorocznych Dni Społecznych: „Rodzina centrum i sercem cywilizacji miłości”. Hierarcha dodał, że hasło to przypomina o więziach łączących rodzinę i Kościół.
Biskup podkreślił, że fundamentem życia ludzkiego a tym bardziej rodziny jest miłość, która „dzisiaj jest zdewaluowana, lekceważona a nawet wyalienowana”. – Pod to piękne słowo próbuje się podpisać wszystko, co zachwyca, wabi i pociąga – dodał. Dzieje się tak „niezależnie od zasad moralności” – mówił dalej, podkreślając, że prawdziwa miłość „to coś pięknego, fascynującego, co powinno dotykać serca każdego człowieka”.
Bp Kasyna sięgnął po analizę życia współczesnych rodzin, zauważając jednocześnie, że dramatem jest rozpad jedności małżeństw i rodzin. Dla przykładu w Belgii rozpada się nawet 73 % małżeństw a w Polsce jedna trzecia. „Dzisiaj próbuje się lansować tzw. związki niezobowiązujące, współżycie niezobowiązujące a rodzicie często milczą, gdy dziecko tak postępuje” – kontynuował kaznodzieja.
Biskup pelpliński wyraził przekonanie, że obecnie istnieje konieczność promowania dobra i prawdy o rodzinie: „trzeba przywrócić rodzinie zaufanie do samej siebie, do własnego bogactwa natury i łaski, do posłannictwa powierzonego rodzinie przez Pana Boga”.
Spotkanie było kontynuowane w szkole w Starej Kiszewie. Uczestnicy Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii we wrześniu br., ks. dr Sławomir Ałaszewski oraz Anna i Tomasz Baranowscy, podzielili się wrażeniami i przekazanym tam przez papieża Franciszka przesłaniem do rodzin. Socjolog Antoni Szymański ukazał trudności i nadzieje związane z życiem polskich rodzin.
Ostatnimi prelegentami byli Małgorzata Behler i Mateo Sala z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej z Warszawy, którzy mówili o badaniach naukowych nad polską młodzieżą i wnioskami z nich wypływającymi dla rodziców, władz samorządowych i szkoły.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.