Drukuj Powrót do artykułu

Bp Kasyna: tydzień ekumeniczny daje szansę poznania duchowego bogactwa

25.01.2018 , Pelplin / ks.is Ⓒ ℗

Z okazji obchodów tygodnia ekumenicznego biskup pelpliński Ryszard Kasyna sprawował w święto Nawrócenia św. Pawła liturgię w pelplińskiej katedrze. W homilii hierarcha zwrócił uwagę, że jest to czas uprzywilejowanym i daje „szansę poznania duchowego bogactwa” innych wyznawców Chrystusa.

Hierarcha zauważył, że Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stwarza możliwość proszenia dobrego Pana Boga o dar jedności.

Duchowny wskazał, że zarówno w wymiarze osobistym, jak i ogólnkościelnym oraz społecznym nieustannie potrzebujemy Bożej mocy. Hierarcha dodał, że ta moc jest również konieczna do odbudowywania jedności chrześcijan. Biskup podkreślił, że modlitwa jest potrzebna, aby wspominając nawrócenie św. Pawła „przemieniało się nasze życie, nasze relacje oraz aby zawsze rodziła się w nas chęć osobistego nawrócenia i pojednania dla świadczenia o Chrystusie”.

W homilii ks. dr Krzysztof Różański, wykładowca ekumenizmu w pelplińskim seminarium duchownym zauważył, że „podziały chrześcijan dziedziczymy po poprzednich pokoleniach”. Duchowny powiedział, że „zanim zaczniemy analizować co nas różni, co przyniosła wspominana w ubiegłym roku Reformacja, należy najpierw pomyśleć, iż inni chrześcijanie to nasi bracia i siostry, z którymi łączy nas Chrystus Zbawiciel”.

Ks. Różański podkreślił, że Kościół uczy, iż „ekumenizm jest nakazem chrześcijańskiego sumienia a nie jakimś hobby”. Dodał, że w codziennych relacjach z niekatolickimi wyznawcami Chrystusa chodzi o „elementarną otwartość, o umiejętność słuchania, rozumienia, rozmawiania a także porzucania uprzedzeń, polemicznego tonu oraz o rodzaj empatii a przede wszystkim o braterstwo i pragnienie budowania jedności Kościoła”.

Mszę św. poprzedził wykład ks. Krzysztofa Różańskiego w Wyższym Seminarium Duchownym, podczas którego prelegent ukazał owoce oraz trudności, które przyniosły ubiegłoroczne obchody 500-lecia Reformacji.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.