Bp Kasyna: życia społecznego nie da się porządkować wg drapieżnej teorii przyjemności
26 października 2013 | 22:45 | ks.is Ⓒ Ⓟ
– Życia społecznego i ekonomicznego nie można porządkować bazując na drapieżnej teorii, że dla człowieka ważne są tylko czyny przyjemne i ekonomicznie korzystne – powiedział biskup pelpliński Ryszard Kasyna. W Pelplinie 26 października zainaugurowano XVII Dni Społeczne organizowane przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej diecezji pelplińskiej.
Doroczny cykl imprez w całej diecezji podejmujących tematykę społeczną rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp Kasyny. Przed liturgią biskup diecezjalny pobłogosławił sztandar dla oddziału Akcji Katolickiej w Zblewie. Witając zebranych asystent diecezjalny AK ks. kan. Andrzej Szopiński stwierdził za Soborem Watykańskim II, że zadaniem świeckich w Kościele, w tym Akcji Katolickiej, jest „kształtować po Bożemu porządek spraw doczesnych”. Kapłan przypomniał, że organizowane, po raz siedemnasty, w diecezji pelplińskiej Dni Społeczne stawiają sobie za cel „odnalezienie płaszczyzn współdziałania z Bogiem, tak by wartości chrześcijańskie pomagały współczesnemu człowiekowi w przeżywaniu swej godności i swej wolności”.
W homilii bp Kasyna sporo miejsca poświęcił dialogowi człowieka z Bogiem. Podkreślił, że „Chrystus daje człowiekowi czas do zmiany życia a jednocześnie oddaje Siebie samego w braterskiej miłości”. Niestety owa „braterska miłość” i „rozlana za człowieka Krew Chrystusa”, zdaniem biskupa, często nie jest przez niego dostrzegana, gdyż „za mało w ludziach jest ducha wiary”.
Za błędne, wskazał kaznodzieja, kierowanie się przez człowieka „ludzką, doczesną, światową mądrością”, która „stawia człowiekowi zasadzki”. Biskup pelpliński uważa za zgubną zasadę, „która zaczyna rządzić ludzkim postępowaniem”. Owa zasada mówi: „osiągnąć maksymalną przyjemność i maksymalne korzyści”. Ta tendencja, zdaniem hierarchy, zbiega się w Polsce „z czasem przemian”. Stąd bp Kasyna pouczał, że “życia społecznego, ekonomicznego nie można uporządkować na drapieżnej teorii, że dla człowieka ważne są tylko czyny przyjemne i ekonomicznie korzystne”. Kaznodzieja wskazywał na konieczność stawiania pytania czy podejmowane przemiany społeczne „są uczciwe i sprawiedliwe, czy szanują ludzkie prawo do życia, do godziwej ludzkiej egzystencji”.
Hierarcha podsuwał członkom Akcji Katolickiej pytanie do rachunku sumienia: „Czy odpowiadam na Bożą miłość i podejmuję dialog miłości, aby dać siebie jak najwięcej?”. Zdaniem bp. Kasyny ma się to dziać „przez służbę, staranie i osobiste świadectwo” katolików świeckich.
Na zakończenie homilii biskup pelpliński ostrzegał, że „największym nieszczęściem człowieka nie jest cierpienie czy śmierć, ale bezowocność jego życia”.
Po Mszy św. w budynku Collegium Marianum w Pelplinie członkowie Akcji Katolickiej wysłuchali wykładów. Ks. dr Wojciech Niemczewski mówił na temat „Prawdę łatwiej wyłowić z błędu niż z zamętu” a prof. Aneta Lewińska o „Dialogu jako sposobie poznania siebie i drugiego człowieka”.
Ostatnimi punktami spotkania był koncert zespołu „Na cały głos” działającego przy Radiu Głos w Pelplinie oraz wspólny posiłek. Konferencję prowadziła prezes zarządu DIAK Danuta Mikołajczyk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.