Bp Kaszak: dbajcie o wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży
12 września 2022 | 13:46 | mw | Czeladź Ⓒ Ⓟ
– Dbajcie o wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży – mówił bp Grzegorz Kaszak w czasie uroczystości religijno-patriotycznych w Czeladzi. W kościele pw. św. Stanisława nieopodal czeladzkiego rynku odbyła się Msza dziękczynna za przyłączenie Śląska do Polski. W jej czasie modlono się za miasto, bohaterów pochodzących z Czeladzi i za polskie państwo.
Obecni byli m.in. Zbigniew Szaleniec, burmistrz miasta, Jolanta Moćko, przewodnicząca Rady Miejskiej, radni miasta i delegacja partnerskiej miejscowości Auby z Francji wraz z merem. Na uroczystości pojawiła się także kompania honorowa 34. Dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia wraz z orkiestrą i dowódcą – ppłk. Grzegorzem Gdulą.
Mszę koncelebrowali ks. Mariusz Karaś, sosnowiecki kanclerz, ks. Jarosław Wolski, miejscowy proboszcz, ks. Andrzej Nackowski, dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego kurii sosnowieckiej oraz ks. Karol Nędza, wicedyrektor wydziału duszpasterstwa rodzin.
– Dbajcie o wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży. Oni tu powinni być, na tych uroczystościach. Bijemy się w pierś, że jest ich tak mało. Tego w naszych czasach potrzebuje Ojczyzna – mówił sosnowiecki ordynariusz.
Swoje kazanie bp Kaszak zaczął od przypomnienia czasów, gdy w Czeladzi stacjonowały obce wojska. Jak zaznaczył, wówczas Polak stawał do obrony siebie, swojej rodziny, rodaków, dobytku i dóbr duchowych. Przywołał także historię rekrutacji w Czeladzi do Armii gen. Hallera, uczestniczących w wojnie polsko-bolszewickiej i powstaniach śląskich.
– Musimy tutaj wspomnieć o tym polskim żołnierzu, który bronił granicy polskiej. W dobie powstań śląskich Niemcy chcieli sprowokować Polskę, by pokazać „Zobaczcie, jaki to agresywny kraj. Oni napadają i nieprzestrzeganą paktów, umów międzynarodowych, które przecież sami podpisali” Zaatakowali właśnie tutaj: w kopalni Saturn w Czeladzi – powiedział biskup.
Biskup przypomniał także pochowanych na cmentarzu katedralnym , gdzie wybudowano pierwsze w historii w Polsce mauzoleum ku czci Powstańców Śląskich. Mówił również, że za zmarłych bohaterów można się modlić, ofiarowywać Msze święte i zyskiwać odpusty.
– Pamiętajcie o tych żołnierzach. Oni bronią naszego nieba. Są ekspertami od obrony powietrznej. Wiele by mogli powiedzieć. Wiemy, że wysyłani są do obrony granicy, aby nas strzegli – mówił o 34. dywizjonie rakietowym Obrony Powietrznej z Bytomia, który uczestniczył we Mszy.
Biskup dodał, że służba wymaga wyrzeczeń, a przez rozłąkę cierpią także rodziny wojskowych. Polecił wiernym modlić się za żołnierzy i zawsze dobrze o nich mówić. Powołał się także na List Apostolski Jana Pawła II z okazji pięćdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej z 1989 r.:
– Już na długo przed rokiem 1939 w pewnych sferach kultury europejskiej ujawniło się dążenie do usunięcia Boga i Jego obrazu z pola widzenia człowieka. W tym duchu indoktrynowano dzieci od najmłodszych lat – zacytował bp Kaszak Papieża Polaka.
Jak podkreślił – analiza papieża wskazuje, że indoktrynacja dzieci miała miejsce już wówczas po to, by człowiek zerwał więź z Panem Bogiem i utworzył swoje własne prawa. Jak dodał, w takiej sytuacji od razu pojawia się pogarda wobec innego człowieka oraz poczucie bycia lepszym od innych. W ten sposób powstaje „rasa panów”. Wskazał, że wojna stanowi zagrożenie dla polskiego państwa.
– Musimy sobie to jasno uświadomić. Błędem jest, że się przyzwyczajamy i mówimy sobie „A, wojna się toczy już od pół roku.” Musimy robić wszystko, żeby rozbudzić w narodzie miłość do Ojczyzny. Papież nam wskazuje „Zacznijcie od dzieci”.
Biskup przywołał także postać Jurka Bitschana z Czeladzi, który mając 14 lat zginął we Lwowie walcząc o wolną Polskę.
Następne na czeladzkim rynku odbyło się odczytanie apelu poległych przez kpt. Kingę Zając, oddanie salwy honorowej oraz koncert orkiestry wojskowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.