Bp Kaszak do nowych lektorów i akolitów: nieście ludziom Chrystusa, pocieszenie i radość
05 marca 2022 | 20:11 | ks.mf, niedziela.pl | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Lektorzy i akolici są usposobieni do tego, aby nieść Chrystusa ludziom – mówił w homilii bp Grzegorz Kaszak. 5 marca ordynariusz diecezji sosnowieckiej przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.
Podczas Mszy św. biskup sosnowiecki udzielił posług lektoratu i akolitatu. Posługę lektoratu otrzymało 2 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i 3 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej. Natomiast posługę akolitatu otrzymało 3 kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i 1 kleryk Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej. Mszę św. koncelebrowali formatorzy seminarium.
Na początku liturgii ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie przypomniał, że zadaniem lektorów jest czytanie Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym, przygotowanie wiernych do lektury Pisma Świętego oraz do godnego przyjmowania sakramentów. – Pełnienie tej posługi daje możliwość solidniejszego poznania Słowa Bożego, dalszego rozwoju duchowego na drodze do kapłaństwa i większego udziału w odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła – powiedział ks. Selejdak.
Podkreślił, że przez pełnienie tej posługi lektorzy „stają się wiarygodnymi świadkami wiary, głosicielami orędzia zbawienia, które ma swoje korzenie w słowie Bożym”.
Wskazał również, że z kolei zadaniem akolitów jest wspomagania kapłanów i diakonów w sprawowaniu Eucharystii, a w sytuacjach nadzwyczajnych udzielanie Komunii Świętej wiernym i zanoszenie jej chorym. – Akolici wezwani są do coraz głębszego przeżywania Ofiary eucharystycznej i kształtowania na jej wzór własnego życia – kontynuował rektor seminarium.
– Kościół naucza nas, że w Słowie Bożym jest obecny Bóg, Jezus Chrystus – przypomniał w homilii bp Kaszak.
Zacytował słowa Hugo od Świętego Wiktora, który napisał: „Całe Pismo święte jest jedną księgą, a tą jedną księgą jest Chrystus, «ponieważ całe Pismo święte mówi o Chrystusie i całe Pismo święte wypełnia się w Chrystusie»”. – Wierzymy, że to słowo zawiera obecność naszego Pana Jezusa Chrystusa. Kiedy Chrystus w Słowie Bożym przychodzi do człowieka to go przemienia – mówił biskup.
Ordynariusz diecezji sosnowieckiej wskazał na słowa proroka Jeremiasza, który napisał: „Ilekroć otrzymywałem Twoje słowa, pochłaniałem je, a Twoje słowo stawało się dla mnie rozkoszą i radością serca mego. Proroka Jeremiasza”. – Słowo Boże, które otrzymacie, aby je proklamować ludziom niesie radość – zwrócił się do nowych lektorów i podkreślił, że to jest ważne w obecnej sytuacji kiedy ludzie się boją, są strapieni wojną i są świadkami ogromnego cierpienia i bólu.
– Jeżeli przez wasze niedbalstwo, zaniedbanie Chrystus w tym słowie nie dotrze do ludzi, to wiedzcie, że może kiedyś odpowiecie na Sądzie Bożym za zmarnowanie okazji, aby człowieka pocieszyć i wlać w serce człowieka radości – przestrzegał bp Kaszak.
Biskup sosnowiecki przypomniał również, że akolici mają ludziom nieść Chrystusa, który rzeczywiście jest obecny w Eucharystii, pod postaciami chleba i wina. – Dlatego trzeba podchodzić do nawet najmniejszych drobin chleba i kropel wina z największym szacunkiem, bo w nich obecny jest Chrystus. Macie nieść Chrystusa obecnego w Eucharystii ludziom ze względu na życie wieczne i dlatego, że On chce przyjść do człowieka – mówił biskup i również przestrzegał: – Żeby nie było tak, że przez twoje niedbalstwo ktoś, jakiś chory będzie pozbawiony Komunii Świętej. Chrystus chce być obecny z tym człowiekiem, przychodzi z łaskami, darami.
Bp Teodor Kubina, pierwszy biskup diecezji częstochowskiej utworzył seminarium duchowne w Krakowie, przyłączając je do Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z woli bp. Stefana Bareły, trzeciego ordynariusza diecezji częstochowskiej rozpoczęto w 1983 r. budowę Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.
W 1991 r. seminarium przeniosło swoją siedzibę do Częstochowy. Nowy gmach został uroczyście poświęcony przez Jana Pawła II w dniu 15 sierpnia 1991 r. 7 czerwca 1996 r. metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak uroczyście poświęcił kościół seminaryjny pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Od października 2013 r. w Częstochowie kształcą się także przyszli księża diecezji sosnowieckiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.