Bp Kaszak: Rycerz Kolumba musi być patriotą
13 listopada 2021 | 17:52 | mw | Sosnowiec Ⓒ Ⓟ
– Rycerz Kolumba, mężczyzna i praktykujący katolik, który żyje w zgodności z nauczaniem Kościoła, musi być patriotą – powiedział bp Grzegorz Kaszak. Duchowny przewodniczył Mszy świętej sprawowanej 13 listopada w sosnowieckiej katedrze z okazji jubileuszu 10-lecia istnienia sosnowieckiej Rady Rycerzy Kolumba.
Wraz z Rycerzami Kolumba do katedry przybył także brat Romanem Majewski, Wielki Rycerz oraz kapłani – asystenci kościelni parafialnych wspólnot Rycerzy Kolumba z diecezji sosnowieckiej. Obecne były także reprezentacje służb mundurowych wraz z pocztami sztandarowymi.
– Nie byłoby naszych, sosnowieckich Rycerzy Kolumba, gdyby nie wspaniały, kapłan bł. Michael McGivney – powiedział bp Kaszak. Przypomniał, że założyciel Rycerzy Kolumba działał pod koniec XIX w. w New Heaven. Bolał nad sytuacją, w której podczas ciężkiej pracy w kopalniach i w przemyśle ginęli często ojcowie rodzin, nierzadko wielodzietnych.
– Bł. Michael zastanawiał się, co by można było zrobić. Istniały co prawda organizacje wspomagające tych, których dotknęło takie nieszczęście. Często jednak były to organizacje, które walczyły z Kościołem – mówił bp Kaszak nawiązując do idei założycielskiej wspólnoty Rycerzy Kolumba.
Sosnowiecki ordynariusz odwołał się również do aktualnych wyzwań, jakie stoją przed organizacją. – Dziś Rycerze Kolumba mają jedną z największych ubezpieczalni na życie i są największą, męską i katolicką organizacją na świecie. Jesteśmy pełni podziwu dla nich, którzy w myśl słów swojego założyciela, śpieszą z pomocą biednym i potrzebującym. Biorą udział w przeróżnych akcjach i zbiórkach – pieniędzy, rzeczy, jedzenia, tego, co potrzebne – przypomniał duchowny.
Bp Kaszak mówił także o potrzebie udzielania moralnego wsparcia i pomocy dla pełniących służbę na Podlasiu.
– Myślę, że Rycerze Kolumba powinni także dziś stanąć na wysokości zadania i przesłać gesty solidarności i modlitwy za tych, którzy bronią naszej wschodniej granicy, zwłaszcza tej z Białorusią – zauważył biskup.
W czasie liturgii, na specjalnie przygotowanym miejscu, wystawiony był obraz bł. Michaela McGivney’a oraz relikwiarz z jego doczesnymi szczątkami, które Rycerze wnieśli w procesji wejścia.
Druga część obchodów 10-lecia sosnowieckiej Rady Rycerzy Kolumba odbyła się w Sali Widowiskowo-Konferencyjnej „Muza” w Sosnowcu. Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. Delegat Stanowy Krzysztof Zuba, który przybliżył najważniejsze fakty o powstawaniu organizacji Rycerzy Kolumba w Polsce.
– Dzisiaj zbliżamy się do liczby 7 tys. członków, ponad 160 Rad lokalnych, ponad 300 parafii, ponad 700 kapłanów, w tym biskupów, arcybiskupów i kardynałów, którzy są członkami naszej organizacji. Ale siłą Rycerzy Kolumba nie jest to, że jest nas 2 mln albo że jest nas 7 tys. członków. Siłą Rycerzy Kolumba jest to, że działają lokalnie, w parafii, w mieście, w społeczności – tam gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna – mówił Krzysztof Zuba. Podkreślił, że dzięki życzliwości diecezji kilkanaście lat temu mogli zacząć pomagać także w Sosnowcu.
Założyciel Rycerzy Kolumba, ks. McGivney 31 października 2020 roku został beatyfikowany w katedrze św. Józefa w Hartford, w stanie Connecticut (USA). Dzięki jego działalności doszło do uformowania organizacji, która stała się wiodącą katolicką instytucją wzajemnej pomocy na świecie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.