Bp Kaszak: znieczulica społeczna to wyzwanie naszych czasów
22 listopada 2012 | 13:35 | jc Ⓒ Ⓟ
Znieczulica społeczna to wyzwanie naszych czasów – powiedział bp Grzegorz Kaszak podczas obchodów Dnia Pracownika Socjalnego w Sosnowcu. 21 listopada w katedrze sprawowana była Msza św. w intencji ludi, którzy na co dzień angażują się w pomaganie drugiemu człowiekowi.
„Każdy z nas w swoim życiu szuka wzorca i ideału do naśladowania. On staje się wyznacznikiem całego naszego życia i daje nam możliwość skorygowania kierunku działania, sposobu myślenia i pojmowania rzeczywistości” – mówił w kazaniu biskup sosnowiecki. Zaznaczył, że trud pracownika socjalnego widoczny jest w postawie miłosiernego Samarytanina z ewangelicznej przypowieści.
Biskup podkreślał też, że wyzwaniem naszych czasów jest znieczulica społeczna. „Trzeba uwrażliwiać drugiego człowieka na nieszczęście bliźniego, bo bardzo często jest ono niedostrzegane, a nawet jeśli jest dostrzegane, to człowiek nie przychodzi drugiemu z pomocą” – ubolewał, dodając, że „musimy zastąpić tych, którzy mają serce skamieniałe, niewrażliwe na ból, cierpienie, biedę materialną i moralną drugiego człowieka”.
Podkreślił też, że nawet jeśli w takim działaniu człowiek spotyka się z niewdzięcznością ze strony podopiecznych i ich bliskich, Bóg pamięta każde dobro wyświadczone innym.
„Nie chodzi o to, żeby ktoś nam dziękował, czy żeby doceniano naszą pracę, naszym sukcesem jest, gdy uda się wyprostować chociaż trochę ścieżki życia podopiecznych” – mówiła Halina Szumska, dyrektor sosnowieckiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zaznaczała, że ośrodek coraz aktywniej pomaga tym, dla których jest powołany, a których ze względu na trudną sytuację w naszym kraju stale przybywa.
W sosnowieckim MOPS-ie zatrudnionych jest 120 pracowników socjalnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.