Bp Kiciński do studentów: bądźcie pielgrzymami nadziei
09 października 2024 | 22:07 | Maciej R | Wrocław Ⓒ Ⓟ
We Wrocławiu kilkanaście działających duszpasterstw akademickich zainaugurowało rok nauki i formacji wspólnie. Uroczystej Mszy świętej w kościele uniwersyteckim przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF. – Powiedz mi, jak wygląda twoja modlitwa, a ja powiem ci, jak wygląda twoje życie codzienne – mówił.
Co roku duszpasterstwa akademickie Wrocławia zbierają się razem na modlitwie, by otworzyć nowy rok studiów w chrześcijańskich charakterze. Kilkuset studentów uczestniczyło we Mszy świętej sprawowanej przez bp. Jacka Kicińskiego oraz duszpasterzy akademickich – zakonnych i diecezjalnych.
W homilii bp Kiciński mówił młodym ludziom o łasce wiary, którą otrzymujemy, ale możemy ją też utracić. Dlatego na drodze wiary bardzo ważne miejsce zajmuje modlitwa. A przyszły rok 2025 będzie istotny w kontekście formacji, ponieważ jest jubileuszowy i przeżywany pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”.
– Papież Franciszek prosi, byśmy teraz przygotowywali się duchowo do tego, co nas czeka. Pielgrzym nadziei to świadek Jezusa Chrystusa, żywego i prawdziwego. Bardzo potrzeba nam nadziei, ponieważ w niektórych przestrzeniach życia zaczyna nam jej brakować. Najsmutniejszy człowiek to ten bez nadziei, bez promieni życia. Pogrąża go doczesność i bezsens życia – stwierdził bp Kiciński.
Wskazał studentom na Chrystusa, który nam pokazuje, jak mamy nieść nadzieję w dzisiejszym świecie.
– On był człowiekiem dnia i nocy. W ciągu dnia głosił Dobrą Nowinę o tym, że Bóg jest miłością. A noce spędzał na modlitwie, zanosił tych, których spotkał, przed oblicze naszego Ojca. Widok modlącego się Jezusa tak bardzo zafascynował Jego uczniów, że oni tego też zapragnęli. Poprosili, żeby nauczył ich rozmawiać z Ojcem. Czy ktoś widząc nas modlących się, podszedł do nas i powiedział – naucz mnie tak się modlić? – pytał biskup.
Pielgrzymem nadziei czyni wszystko, by królestwo Jezusa pokazać na ziemi. Jest świadom swoich grzechów, prosi o przebaczenie, ale i sam przebacza innym.
– W Modlitwie Pańskiej Chrystus zawarł program życia pielgrzyma nadziei, do którego zostaliśmy powołani. Dlatego warto z Jezusem spotykać się na modlitwie i żyć Jego słowem. Nie wystarczy mówić o Jezusie. Dzisiaj wiele osób przeżywa kryzys życia duchowego. Powiedz mi, jak wygląda twoja modlitwa, a ja powiem ci, jak wygląda twoje życie codzienne – oświadczył bp Jacek.
Ostrzegał przed życiem pod presją spraw koniecznych. Musimy zawsze coś zrobić. Jeśli nie mam czasu na modlitwę, nie będę miał czasu dla drugiego człowiekowi.
– Daj czas Bogu, a On da ci go dwa razy tyle. Uczyńcie wszystko, by życie duchowe było na pierwszym planie. Ze spotkania z Bogiem płynie autentyczność życia, a potrzeba świadków wiary. Tych, którzy będą żyli zgodnie z głoszeniem Jesusa Chrystusa Może dziś ciężko przechodzi wam przez gardło, że należycie duszpasterstwa akademickiego. Zdaję sobie sprawę że nie jest to łatwe – stwierdził kaznodzieja.
Jak przyznał program każdego duszpasterstwa na ten rok, to być w szkole pielgrzyma nadziei.
– Wróćmy wspólnie jako Kościół do źródeł, do modlitwy i słowa Bożego. Szkoła modlitwy niech będzie zaproszeniem, byśmy się z Jezusem spotykali, karmili się Jego słowem i dzielili się nim z innymi – zakończył bp Kiciński.
We Wrocławiu funkcjonuje kilkanaście duszpasterstw akademickich w różnych częściach miastach: zarówno zakonnych (m.in. salezjańskie, franciszkańskie, dominikańskie, czy jezuickie), jak i prowadzonych przez księży diecezjalnych. Kilka razy w roku organizują one wspólne wydarzenia, a na co dzień prowadzą swoją aktywną formację. Studenci spotykają się w nich nawet kilka razy w tygodniu. Stolica Dolnego Śląska pod tym względem jest najprężniejszym miastem w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.