Bp Kiernikowski: Kościół nie może ulegać myśleniu na sposób świecki
02 października 2010 | 17:22 | msz Ⓒ Ⓟ
Przed myśleniem na sposób świecki, a także przed pokusą zgłębiania kultury bałwochwalstwa, uleganiu sekularyzacji, dechrystianizacji i instrumentalizacji przestrzegał uczestników Poznańskiego Forum Duszpasterskiego bp Zbigniew Kiernikowski.
– W Kościele żyjemy niekiedy tak, jakby Chrystus nie istniał, jakby nie umarł i nie zmartwychwstał, stawiamy siebie na piedestale, zamiast wpatrywać się w Chrystusa – stwierdził ks. biskup.
Zwracając się do licznie zgromadzonych w Sali Centrum Wykładowo-Konferencyjnego Politechniki Poznańskiej przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz członków Akcji Katolickiej, bp Kiernikowski podkreślił, że Kościół oznacza konkretną wspólnotę, która czerpie moc ze słuchania słowa Bożego i przeżywania liturgii w znakach. – Chodzi o to, by wyrazić zgodę na poddanie się prowadzeniu przez drugiego człowieka, który ma większe doświadczenie ode mnie – przekonywał biskup siedlecki.
Bp Kiernikowski zwrócił uwagę na to, że zwłaszcza we współczesnym świecie brakuje atmosfery i środowisk, w których człowiek mógłby wzrastać i być wspomagany przez innych na drodze nawrócenia. Zdaniem ks. biskupa kryzys dotknął też rodziny, która przestała być miejscem wtajemniczenia chrześcijańskiego.
Bp Kiernikowski podkreślił, że Kościół musi dziś na nowo odkryć proces przygotowania do przyjęcia sakramentów, bo coraz silniejsze są wpływy środowiska pogańskiego. – Trzeba z mocą docenić i wspierać działalność ruchów i stowarzyszeń katolickich, zwłaszcza Ruchu Światło-Życie czy Drogi Neokatechumenalnej, bo ich działalność przynosi obfite owoce – przekonywał ksiądz biskup.
Organizatorem Poznańskiego Forum Duszpasterskiego, podczas którego rozważano temat „W komunii z Bogiem”, były Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Poznańskiej oraz Zarząd Akcji Katolickiej, która obchodziła 80. rocznicę swego powstania.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.