Bp Kiernikowski podpisał Regulamin II Synodu Diecezji Siedleckiej
24 stycznia 2012 | 13:49 | el, ks. mc Ⓒ Ⓟ
Licznie zgromadzeni wierni oraz członkowie Komisji Przygotowawczej, Sekretariatu Synodu i Stałego Zespołu Synodalnego byli świadkami podpisania przez biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego Regulaminu II Synodu Diecezji Siedleckiej. Uroczysty akt podpisania odbył się w parafii Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Siedlcach, w poniedziałek 23 stycznia, na zakończenie Eucharystii sprawowanej z racji liturgicznego wspomnienia Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy, Męczenników Podlaskich.
Podczas Mszy św. bp Kiernikowski udzielił kilkudziesięciu osobom sakramentu bierzmowania. W homilii zachęcał zebranych, by pozwolili działać Bogu. – Przed Bogiem nie są cenne nasze sukcesy, dokonania i dobre czyny. Aby należeć do Boga, trzeba umrzeć dla siebie. Jest to całkowicie inna wizja życia niż ta, którą promuje świat. Dzięki wierze w Chrystusa odkrywamy, że nasza wartość jest w Bogu. Kto potrafi zaprzeć się siebie i bezinteresownie miłuje bliźniego, odnajduje życie silniejsze niż śmierć. Jezus dobrowolnie przyjął śmierć, by objawić miłość Ojca i uzdolnić człowieka do życia w jedności. Duch Święty jest sprawcą jedności – mówił.
Na zakończenie Eucharystii bp Kiernikowski podpisał Regulamin II Synodu Diecezji Siedleckiej oraz ogłosił nowych kanoników.
Regulamin zawiera szczegółowe przepisy prawne dotyczące organizacji Synodu. Przypomina uprawnienia Biskupa Siedleckiego, określa sposób powoływania członków Synodu, podaje zasady pracy w Sesjach Plenarnych i zwyczajnych Synodu, precyzuje zadania Komisji Głównej oraz wszystkich Komisji i Podkomisji synodalnych. Prace Synodu będą prowadzone w 8 komisjach i 24 podkomisjach.
Jednym z ważnych elementów wpływających na pastoralny charakter Synodu będą Zespoły Synodalne. Obok Stałego Zespołu Synodalnego i Sekretariatu w każdej parafii zostaną powołane Zespoły Parafialne. Spotkania w tych zespołach odbywać się będą przynajmniej raz w miesiącu, oprócz miesięcy wakacyjnych (lipca i sierpnia). Cykliczne spotkania Zespołów Parafialnych składać się będą z części liturgicznej oraz konferencyjno-dyskusyjnej. Jeśli chodzi o część liturgiczną, Regulamin przewiduje celebrację Słowa Bożego, liturgię Nieszporów lub celebrację Eucharystii. W części konferencyjno-dyskusyjnej członkowie Zespołów po zapoznaniu się z materiałami otrzymanymi z Sekretariatu Synodu, będą mieli możliwość wypowiedzenia własnej opinii na dany temat. Zdecydowanie nowatorskim krokiem w porównaniu do innych Synodów Diecezjalnych, będzie ustanowienie na czele każdego Zespołu Parafialnego moderatora, którym może być duchowny lub wierny świecki zwany odpowiedzialnym. Moderatorzy, odpowiedzialni i animatorzy wszystkich Zespołów będą uczestniczyć raz w roku w zorganizowanym dla nich dniu skupienia.
Ponadto Regulamin zaleca powoływanie Ponadparafialnych Zespołów Synodalnych skupiających prezbiterów, osoby konsekrowane, młodzież szkół ponadgimnazjalnych, młodzież akademicką, młodzież pracującą, młodych małżonków, małżonków w zaawansowanym wieku, osoby starsze i samotne, nauczycieli, pracowników służby zdrowia, prawników itp. W zależności od zasięgu działania oraz liczby członków danej wspólnoty, mogą to być zespoły diecezjalne lub regionalne. Ten sam wierny może uczestniczyć w pracy Zespołu Parafialnego i Ponadparafialnego.
Ostatnia część Regulaminu określa sposób pracy w Zespołach Synodalnych, przebieg Sesji Plenarnych, a także zasady głosowania i redagowania dokumentów. Akt podpisania i promulgowania dokumentów końcowych oraz aneksów nastąpi w ramach uroczystych obchodów 200-nej rocznicy powstania Diecezji Siedleckiej.
Pełny tekst Regulaminu znajduje się na stronie www.synod-siedlce.pl w zakładce „Dokumenty”.
Parafia bł. Męczenników Podlaskich w Siedlcach, która obchodziła 23 stycznia uroczystości odpustowe, jest stosunkowo młodą wspólnotą. Została erygowana 29 listopada 2009 r. dekretem Biskupa Siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Jej proboszczem jest ks. Jacek Szostakiewicz. Wspiera go wikariusz ks. Artur Domański. Od pierwszych dni utworzenia parafii liturgia celebrowana była w tymczasowym namiocie. 14 sierpnia 2010 r. rozpoczęły się prace związane z budową nowej kaplicy, a 15 maja 2011 r. bp Kiernikowski dokonał uroczystego jej poświęcenia. W kaplicy bł. Męczenników można zobaczyć m.in. piękną granitową posadzkę i okazały krzyż unoszący się nad ołtarzem. W kaplicy znajduje się ponadto zakrystia, kancelaria i pomieszczenia sanitarne. W parafii posługuje grupa ministrantów i lektorów. Są Koła Żywego Różańca, przedstawiciele Domowego Kościoła, Schola parafialna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.