Bp Kiernikowski: pośmy o ducha, który pozwoli nam stanąć przed Panem życia
25 marca 2020 | 16:57 | ksww | Legnica Ⓒ Ⓟ
W katedrze legnickiej w południe została odprawiona Msza święta o ustanie pandemii koronawirusa. Przewodniczył jej biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Była to odpowiedź na apel papieża Franciszka, który podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański prosił wiernych na całym świecie, by na pandemię wirusa odpowiedzieć pandemią modlitwy. „Prosimy, byśmy mieli ducha, który pozwoli nam stanąć jednoznacznie przed tym, który jest jedynym Panem życia” – mówił bp Kiernikowski.
We wprowadzeniu do Mszy św. biskup legnicki prosił min. o modlitwę za tych, którzy zmagają się z chorobą, za zmarłych z powodu koronawirusa oraz za wszystkie służby ratownicze, a szczególnie medyczne, które walczą o życie i zdrowie pacjentów.
W homilii bp Kiernikowski podkreślił, że stan epidemii, w jaki nas dotknął uświadamia nam, że znaleźliśmy się u pewnego kresu naszych możliwości, teraz mocniej zdajemy sobie z tego sprawę.
– Jesteśmy tutaj, w szczególnych okolicznościach, aby uczcić uroczystość Zwiastowania Pańskiego, rocznicę powstania naszej diecezji a także w sytuacji pandemii, która nas dotknęła. To jest okazja do tego, aby uwierzyć w to, co się wydarzyło przy zwiastowaniu, że u Boga, w jego planach nie ma nic niemożliwego. On ma dobre plany w stosunku do każdego z nas, nawet jeśli musimy przechodzić przez trudne, smutne, trudne do zrozumienia, niepojęte etapy naszego życia – mówił biskup legnicki.
Hierarcha zaznaczył, że Chrystus przychodzi do nas jako Emmanuel, Bóg z nami. Ten Bóg wzywa nas do wspólnoty ducha, tego ducha, który kierował Maryją. Dzięki niemu odpowiedziała – „niech mi się stanie według słowa twego”. – Nie zawsze jednak chcemy, żeby Bóg był z nami. Szukamy własnych programów życiowych. Tymczasem Bóg dla ratowania człowieka przyzwala na różne sytuacje, abyśmy się do niego zwracali. Największą trudność przeżył Jezus na krzyżu. Ale to na nim ustalił właściwą relację człowieka do Boga – „w ręce twoje oddaję ducha mego” – mówił.
W tym zawierzeniu wszystkiego Bogu Maryja, jako pierwsza z nas, okazała pełne posłuszeństwo. Pozwoliła, aby w jej życiu spełniło się wszystko, co jest w zamyśle Boga. Poczęła tego, który będzie znakiem sprzeciwu. Jezus zrealizował ten zamysł do końca.
– Dziś modląc się, myślimy o ratowaniu życia, o życiu nienarodzonych, o życiu zagrożonych pandemią wirusa. Prosimy, byśmy mieli ducha, który pozwoli nam stanąć jednoznacznie przed tym, który jest jedynym Panem życia – zaznaczył bp legnicki.
Na zakończenie podziękował wszystkim, którzy w tej sytuacji wyzwalają dobro, ludzką solidarność, szczególnie służbom medycznym, porządkowym, władzom, wszystkim, którzy z wielkim zaangażowaniem i gotowością służą innym.
Eucharystia w katedrze poprzedzona była modlitwą, którą prowadził biskup Zbigniew Kiernikowski w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne oraz za zmarłych.
W południe w swoich kościołach kapłani we wszystkich parafiach odmówili modlitwę Anioł Pański w intencji ustania pandemii koronawirusa, rozległy się także dzwony.
Msza święta z katedry transmitowana była za pośrednictwem internetu, na stronie facebooka diecezji legnickiej.
Uroczystość Zwiastowania była również świętem diecezji legnickiej. 28 lat temu, 25 marca 1992 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II ustanowił diecezję legnicką bullą „Totus Tuus Poloniae populus”. Jej ordynariuszem mianował bp. Tadeusza Rybaka, zaś biskupem pomocniczym bp. Adama Dyczkowskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.