Drukuj Powrót do artykułu

Bp Kiernikowski: tylko służąc Bogu, potrafimy służyć każdemu

11 listopada 2017 | 21:24 | ww | Legnica Ⓒ Ⓟ

– Tylko służąc Bogu, potrafimy służyć każdemu – powiedział bp Zbigniew Kiernikowski podczas Mszy św. za Ojczyznę odprawionej w legnickiej katedrze. Przy ołtarzu stanęli także księża posługujący w Legnicy oraz przełożeni Seminarium Duchownego. W modlitwie za Ojczyznę udział wzięli, m.in. parlamentarzyści, władze miasta i powiatu oraz rzesza wiernych. Eucharystię uświetniła kompania reprezentacyjna X Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

Bp Kiernikowski podkreślił, że modlitwa za Ojczyznę to okazja do tworzenia jedności. – Jesteśmy tutaj, by tworzyć jedność. I choć nasza ojczyzna jest w niebie, ważne jest to, jak my w tej ziemskiej ojczyźnie żyjemy, jak przechodzimy do tej niebieskiej przez tę ojczyznę ziemską – mówił. Hierarcha przypomniał również, że zwrot „siostry i bracia” bardzo dobrze określa to, czym jest wspólnota. – Mamy stawać się rodziną Bożą, mamy przynależeć do ojczyzny ziemskiej i niebieskiej – zaznaczył.

Duchowny zauważył, że 99. rocznica odzyskania niepodległości to owoc zmagań i wysiłków militarnych, politycznych, ale też moralnych. Dzięki nim odzyskaliśmy suwerenność. Kaznodzieja podkreślił też, że utrata wolności była efektem kryzysu moralnego, interesów partykularnych, które wzięły górę nad dobrem wspólnym. W tym znaczeniu można porównać historię naszego narodu z historią Narodu Wybranego.

– Człowiek widząc swoje błędy, błędy przodków, okoliczności rozłamu, zwraca się do Boga, który daje swoje Słowo – Jezusa Chrystusa. On pokazał sposób jednoczenia wszystkich ludzi pokonując grzech i śmierć. On uświadamia nam, że Bóg ma swój zamysł wobec nas. Przeprowadza nas przez swoją śmierć do życia we wspólnocie, do bycia z drugim – mówił bp Kiernikowski.

Biskup legnicki zaznaczył, że stale musimy się uczyć postawy służenia, we właściwej relacji do wspólnoty narodowej. Podkreślił też, że współczesny patriotyzm powinniśmy opierać na służbie Bogu, ponieważ to On uzdalnia nas do służby człowiekowi.

– Oddając cześć bohaterom, pamiętajmy, że jesteśmy wezwani do tego, by w nas dokonywało się dzieło jednania. Wtedy, kiedy będziemy oddawać swoje życie Bogu, kiedy będziemy kochać, będziemy tworzyć Ojczyznę, która będzie dla każdego. Tylko służąc Bogu, będziemy potrafili służyć każdemu – zakończył duchowny.

Druga część uroczystości miała miejsce na legnickim Rynku. Na maszt wzniesiono polską flagę i odśpiewano hymn narodowy. Uczniowie pierwszych klas mundurowych VII LO złożyli swoje ślubowanie. Następnie odbyła się prezentacja X Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni S. Maczka w Świętoszowie, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej.

Z koncertami wystąpiła Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz Legnicka Orkiestra Dęta. Odbył się także „Korowód Niepodległości”, ułożono również „żywą flagę”. Miejskie obchody zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Spirituals Singers Band pt. „Gaude Mater Polonia”. Wieczorem w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II wystąpił zespół żołnierzy rezerwy „Rota” ze Złotoryi.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.