Bp Kopiec o wspólnej inicjatywie Kościołów w Polsce i Niemczech na rzecz Syrii
08 czerwca 2018 | 16:54 | rl (KAI) | Janów Podlaski Ⓒ Ⓟ
Przebieg ostatniego spotkania Grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec relacjonował biskupom uczestniczącym w 379. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim bp Jan Kopiec. Ordynariusz gliwicki, który należy do grupy kontaktowej, poinformował m.in. o pomyśle stworzenia wspólnego projektu pomocowego na rzecz Syrii.
Ostatnie spotkanie Grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec odbyło się w dniach 14-16 maja w Paradyzu.
Bp Jan Kopiec przyznał, że jeszcze pięć czy dziesięć lat temu spotkania przedstawicieli episkopatów Polski i Niemiec zdominowane były przez kwestie historyczne. „Dzisiaj rozmawiamy o aktualnych wyzwaniach i kłopotach, bo nie ukrywamy, że zarówno Kościół w Niemczech, jak i w Polsce, boryka się z licznymi problemami, którym trzeba wyjść naprzeciw” – powiedział ordynariusz gliwicki.
Podczas ostatniego spotkania polscy i niemiecki biskupi podjęli rozważania nt. małżeństwa i rodziny. Tłem dla dyskusji była papieska adhortacja apostolska „Amoris Letitia” i jej następstwa, zwłaszcza w odniesieniu do właściwego zrozumienia sensu papieskich wskazań. „Dodatkowo strona niemiecka informowała nas o różnych kłopotach związanych z projektem dopuszczenia do interkomunii strony protestanckiej w małżeństwach mieszanych” – powiedział bp Kopiec. Jak przyznał, to temat obszerny i wciąż jeszcze niezałatwiony.
Podczas obrad pojawił się także pomysł podjęcia wspólnego projektu Caritas Deutschland i Caritas Polska dotyczącego pomocy dla Syrii. – Nowością byłoby to, że działania na rzecz tego projektu podejmowałyby oba episkopaty – -zauważył bp Kopiec.
Jako przykład takiej współpracy hierarcha wskazał na możliwość zorganizowania zbiórki ofiar w obu Kościołach i przeznaczenie pozyskanych środków na konkretny projekt na terenie Syrii. „Nawet była propozycja, by delegacja wysokiego szczebla episkopatu Polski i Niemiec pojechała do Syrii” – poinformował bp Kopiec. Jak wyjaśnił, mogłoby to pomóc w rozpropagowaniu tej formy pomocy.Polscy i Niemieccy biskupi rozmawiali także o zaplanowanej na grudzień konferencji klimatycznej ONZ, która odbędzie się w Katowicach. „Obie strony są zainteresowane kwestiami ekologicznymi, podobnie jak cały świat” – zauważył bp Kopiec. „Troska o czyste środowisko, o jego poszanowanie, a także akcent teologiczny w tej kwestii są ogromnie istotne” – dodał ordynariusz gliwicki. Strona niemiecka, zwłaszcza ordynariusz Bambergu abp Ludwig Schick, który brał udział w dwóch poprzednich konferencjach klimatycznych, jest bardzo zainteresowana, by wesprzeć Kościół w Polsce w formułowaniu rożnego rodzaju programów ekologicznych.
Inny z tematów poruszanych podczas spotkania grupy kontaktowej dotyczył Fundacji Maksymiliana Kolbe. Powołana 12 lat temu przez obie konferencje biskupie – polską i niemiecką – ma na celu umacnianie wysiłków prowadzących do pojednania w Europie. „Zaczęło się oczywiście od relacji polsko-niemieckich, natomiast dzisiaj owo budowanie pokoju i pojednania – na co zwraca uwagę strona niemiecka – powinno zostać rozciągnięte także na obszar Bałkanów, Ukrainy, czy Albanii” – wyjaśnił bp Kopiec. Jak dodał, to kwestia rozwojowa, bo „w budowaniu pokoju i umiejętnego wybaczania sobie mamy jeszcze bardzo wiele do zrobienia”.
Kolejne spotkanie Grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec odbędzie się w Bambergu w Niemczech na początku maja przyszłego roku.
Gremium to pracuje regularnie od 1995 roku. Jego zadaniem jest wymiana doświadczeń Kościoła w obydwu krajach, wspólne inicjatywy konferencji episkopatów i poszczególnych ich instytucji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.