Bp Krzysztof Włodarczyk: kapłan ma wciąż bardziej stawać się człowiekiem
27 listopada 2021 | 17:36 | jm | Górka Klasztorna Ⓒ Ⓟ
„Kapłan ma wciąż bardziej stawać się człowiekiem” – mówił w Górce Klasztornej bp Krzysztof Włodarczyk, który po raz pierwszy spotkał się z księżmi w ramach formacji stałej.
Podczas słowa, które poprzedzało adorację Najświętszego Sakramentu, biskup nawiązał do pierwszej adhortacji Franciszka „Evangelii gaudium” („Radość Ewangelii”), w której Ojciec Święty ukazuje m.in. wymiary obecności kapłana odpowiedzialnego za wspólnotę. – Mamy stanąć na czele owczarni. Jesteśmy posłani przede wszystkim do tego, by prowadzić człowieka do zbawienia – mówił bp Włodarczyk, zwracając również uwagę na umiejętność wycofania się z liderowania, by być bliżej, między ludźmi. – Mamy towarzyszyć, a także rozeznawać, wsłuchiwać się w trudne sprawy, którymi żyją nasi wierni – dodał, powołując się na słowa Karla Rahnera, który uważał, że duszpasterstwo odnosi sukces tylko wtedy, gdy chrześcijaństwo dociera dzięki niemu do pojedynczego człowieka.
Główną intencją trwania na modlitwie w ciszy, była troska kapłanów za siebie nawzajem. – Potrzeba zatrzymania i wspólnego dzielenia się tym, co przeżywamy. By każdy z nas nie czuł się osamotniony – mówił dalej bp Włodarczyk. Słowa te zostały potwierdzone podczas wspólnej dyskusji. – Tego typu spotkania są niezwykle istotne i to nie tylko w wymiarze duchowym oraz intelektualnym, ale także wspólnotowym. Są doskonałą okazją, by się spotkać, porozmawiać oraz razem stanąć wobec różnego rodzaju problemów, także duszpasterskich, z jakimi każdy z nas musi się mierzyć – powiedział odpowiedzialny za stałą formację w diecezji ks. dr Sylwester Warzyński, zapraszając kapłanów do współtworzenia przyszłego programu i zadań.
W czasie dyskusji nie zabrakło m.in. takich tematów jak synodalność, spowiednictwo, czy wzajemne wsparcie. – Z jednej strony to chwila spotkania sam na sam z Bogiem, a potem z braćmi. To również czas cennej wymiany doświadczeń, myśli, ale i intelektualnego wzrostu, który jest potrzebny do tego, by w praktyce wszystko to wykorzystać, służąc jak najlepiej tym, do których jesteśmy posłani – powiedział uczestnik ks. Łukasz Kucharski z Więcborka.
Obecni księża wyrazili również potrzebę wzajemnego dialogu ze swoim pasterzem oraz współbraćmi.
Formacja stała zmierza do tego, by pomóc każdemu prezbiterowi w rozwoju dojrzałej osobowości ludzkiej na każdym etapie jego życia i rodzaju zleconego mu zadania. Obejmuje ona wszystkie wymiary formacji kapłańskiej, a więc ascetyczny, intelektualny, duszpasterski. Pracy tej służyć mają kapłańskie spotkania, które są konieczne do wzrastania w komunii oraz do większego uświadamiania sobie problemów właściwych dla każdej grupy wiekowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.