Bp Krzysztof Włodarczyk odwiedził Studium Organistowskie
17 lutego 2023 | 14:42 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Dziękuję, że tworzycie wspólnotę, która nie zakopuje talentów, ale je rozwija” – mówił w bydgoskim Domu Polskim bp Krzysztof Włodarczyk. Ordynariusz spotkał się z nauczycielami oraz słuchaczami Studium Organistowskiego.
Jego celem jest formacja przyszłych organistów parafialnych. – Od początku istnienia studium współuczestniczę w jego rozwoju. Cieszę się, że spośród kilkudziesięciu absolwentów, wielu podjęło dalszą naukę na kierunkach muzycznych w bydgoskich uczelniach. Dzisiaj to również oni tworzą środowisko muzyków kościelnych, które staje się coraz bardziej prężne i znaczące – podkreśliła wykładowca dr Anna Szarapka.
Prowadząca spotkanie dodała, że poprzez muzykę sakralną człowiek wchodzi głębiej w przestrzeń liturgii, pełniej odczytując jej znaki. – Muzyka liturgiczna prowadzi nas w stronę kontemplacji słowa Bożego i Bożej obecności – dodała dr Anna Szarapka.
W sali audytoryjnej odbył się koncert. Przy fortepianie zasiedli Anna Piórkowska, Michał Pazdyka, Michał Gołata, br. Zenon Rakoczy CM, a przy organach Szymon Kamiński i Jakub Baumman. – Do studium trafiłam pod wpływem niespodziewanego impulsu, po trzydziestoletniej przerwie w grze na fortepianie. Chociaż pogodzenie życia rodzinnego i pracy zawodowej z intensywnym programem, jaki realizujemy, wydaje się karkołomne, czuję, że jest to właściwe miejsce. Jestem szczęśliwa, ponieważ w krótkim czasie do studium dołączył mój mąż, dzięki czemu wspólnie możemy realizować naszą pasję – powiedziała Anna Piórkowska, będąca na pierwszym roku.
Studium Organistowskie w Bydgoszczy zostało powołane dekretem metropolity gnieźnieńskiego abp. Henryka Muszyńskiego – 18 czerwca 1999 roku. Od 25 marca 2004 roku działa ono w strukturach nowej diecezji. Pierwszym dyrektorem został ustanowiony ks. Janusz Tusk, który swoją funkcję pełnił do 26 sierpnia 2022 roku. Jego następcą został mianowany ks. Łukasz Kucharski. – Zadania, jakie stają przed organistą, domagają się ciągłej formacji muzycznej, liturgicznej, duchowej. Wypełnienie tych przestrzeni w życiu i posługiwaniu słuchaczy studium jest wyzwaniem – powiedział dyrektor.
Dla Studium Organistowskiego w Bydgoszczy obecny rok jest związany ze zmianą miejsca, programu nauczania i funkcjonowania. – To sprawia, że wyzwań nie brakuje, dlatego powierzamy się opiece naszych patronów, którymi są św. Cecylia i św. Jan Chrzciciel – dodał ks. Łukasz Kucharski
Nauczycielami studium są m.in. wykładowcy Akademii Muzycznej im Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy i Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. – Dziękuję, że tworzycie wspólnotę, która nie zakopuje talentów, ale je rozwija. Dzieje się to dzięki osobistemu zaangażowaniu, ale też pod kierunkiem specjalistów, fachowców w tej dziedzinie. Dziękuję za wymiar medytacyjny i kontemplacyjny, który nas pokrzepia i unosi serca, za waszą troskę o piękno liturgii – podsumował bp Krzysztof Włodarczyk.
Spotkanie zakończyło się modlitwą za muzyków diecezji bydgoskiej i śpiewem ku czci Matki Bożej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.