Bp Kusz: trzeba promować swoją tożsamość narodową
03 maja 2010 | 16:24 | marm Ⓒ Ⓟ
O potrzebie nie tylko zachowania, ale i promowania tożsamości narodowej – mówił dzisiaj biskup pomocniczy gliwicki Gerard Kusz podczas uroczystości NMP Królowej Polski w Gliwicach. W homilii nawiązywał do 219. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W modlitwie w katedrze św. Piotra i Pawła wzięli udział księża, władze miejskie, samorządowcy, harcerze, kombatanci i mieszkańcy miasta.
W homilii biskup Kusz przypomniał m.in. śluby Jana Kazimierza oraz znaczenie Konstytucji 3 Maja. – Promowała ideały, które miały rozsadzić stare struktury rządów europejskich. Były to ideały wolności, niepodległości, praw człowieka i obywatela. To była rewolucja, która wtedy nie mogła się jeszcze udać – mówił.
Bp Kusz przypomniał także, że nad Konstytucją pracowały najwybitniejsze polskie umysły, wśród których byli kapłani. – Ta ustawa próbowała próbowała pogodzić tożsamość narodową z nowoczesnymi strukturami państwa – stwierdził. – Nawet dzisiaj Unia Europejska nie może być jedynie Socjalistycznym Związkiem Republik Europejskich, gdzie narody rozpływają się w masie. Trzeba swą tożsamość nie tylko zachować, ale także promować. Nie możemy poprzestać na domaganiu się praw dla oscypka czy bigosu – powiedział, dodając, że są większe ideały, którym nasi przodkowie poświecili mnóstwo wysiłku i ofiar.
Biskup odniósł się także do wydarzenia z 10 kwietnia br., kiedy jego zdaniem, naród zdał egzamin dojrzałości, pokazując miłość do ojczyzny i szacunek do własnego państwa.
Msza w gliwickiej katedrze rozpoczęła uroczystości patriotyczne w mieście, które zakończyły się na pl. Karkowskim, gdzie odbyła manifestacja patriotyczna oraz Piknik Naukowy.
3 maja przypada również rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.