Bp Lechowicz: gest umycia nóg ma nas mobilizować do wzajemnej służby przez cały rok
29 marca 2024 | 11:31 | Paulina Piątkowska, kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Chleb i wino oddają wiernie tajemnicę życia i śmierci Jezusa – mówił w czasie Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w katedrze polowej bp Wiesław Lechowicz. Świąteczną liturgią połączoną z obrzędem obmycia nóg kombatantom i wojskowym rozpoczęto Triduum Paschalne w Ordynariacie Polowym.
Mszę św., upamiętniającą ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego, m.in. ks. płk Kryspin Rak, wikariusz generalny biskupa polowego oraz ks. kpt. Rafał Kaniecki, kanclerz Kurii Biskupiej. W liturgii uczestniczyli na czele z gen. bryg. Tomaszem Dominikowskim, dowódcą Garnizonu Warszawa żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze służb mundurowych, pracownicy wojska, kombatanci, siostry zakonne, a także członkowie Konfraterni Świętego Jakuba Apostoła.
Po uroczystej procesji wejścia życzenia kapelanom z okazji pamiątki ustanowienia sakramentu kapłaństwa złożył gen. bryg. Tomasz Dominikowski. – W imieniu wszystkich żołnierzy, ale też funkcjonariuszy wszystkich służb i pracowników stanowiących o obliczu garnizonu stołecznego bardzo serdecznie dziękuję za posługę księdza biskupa oraz wszystkich kapelanów Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, za waszą obecność w naszym życiu, zarówno tym służbowym, jak i prywatnym – podkreślił dowódca.
Jezusowe słowa „To czyńcie na Moją pamiątkę” przywołał w homilii bp Wiesław Lechowicz. Przypomniał, że Chrystus w celu ustanowienia pamiątki swojej śmierci posłużył się chlebem i winem dlatego, że oddają one wiernie tajemnicę życia i śmierci Jezusa. Dodał, że zarówno ziarna pszenicy, jak i winogrona muszą „ucierpieć”, zostać starte, aby stać się chlebem i winem. – Faktycznie, chleb i wino dobrze symbolizują to wszystko, co musiał przejść Jezus, aby ofiarować nam życie. Jak pokarm i napój są konieczne do życia ziemskiego, tak do życia wiecznego prowadzi karmienie się chlebem i winem eucharystycznym, czyli Jezusowym Ciałem i Krwią – powiedział bp Lechowicz.
Zwrócił uwagę na symbol jedności w różnorodności i wielości, jaki zawierają w sobie chleb i wino. Stworzone z mnogości ziaren czy winogron są obrazem wspólnoty Kościoła, bowiem „wszyscy karmiący się pokarmem eucharystycznym, różniący się wiekiem, wykształceniem, wrażliwością, czasem i miejscem życia, stopniem wiary i miłości, stanowią jedno z Chrystusem, wchodzą z Nim w intymną i nierozerwalną jedność. Wszystkim, bez wyjątku, Jezus oddał swe życie i wszystkich, z całą ich różnorodnością, zaprasza do swojego stołu” – zaznaczył.
Kard. Nycz: innego podejścia do wiernych jak kapłaństwo braterskie i ojcowskie już dziś być nie może
Biskup zaznaczył, że Jezus w słowach „to czyńcie” wzywa wierzących do naśladowania Go, „ofiarując siebie innym, a przez to i Bogu samemu”. – Chodzi o to, by komunia z Jezusem prowadziła nas do komunii z drugim człowiekiem – wskazał, jednocześnie podkreślając, że w Wieczerniku Chrystus modlił się o jedność wśród uczniów. – Nieprzypadkowo też Jezus, zanim ustanowił Eucharystię, umył swym uczniom nogi i zaapelował do nich, by to samo czynili. Gest umycia nóg dokonujący się w naszych świątyniach raz w roku ma i nas zmobilizować do wzajemnej służby przez cały rok, i bez oglądania się na wygląd, wiek, poglądy drugiego człowieka – powiedział bp Wiesław Lechowicz.
Przywołując słowa św. Efrema „Pożywamy Cię, Panie, i pijemy, nie by Cię tylko spożyć, lecz by żyć przez Ciebie”, bp Lechowicz zaznaczył, że chodzi o życie, w którym „dzięki Jezusowi zemsta ustępować będzie przebaczeniu, niezgoda pojednaniu, złość dobroci, obojętność trosce, arogancja grzeczności, małoduszność wielkoduszności”. – Jakże bardzo dzisiaj my i nasze rodziny, Kościół i nasza Ojczyzna takich postaw potrzebujemy. Jakże więc bardzo potrzebujemy Eucharystii! Jeszcze raz powtórzę: Eucharystia jest nie tylko lekarstwem na nieśmiertelność, ale i na naszą chorą rzeczywistość, codzienność! – podkreślił.
W obrzędzie mandatum biskup polowy umył nogi dwunastu mężczyznom, wśród których znajdowali się kombatanci. Po Komunii św. naczynia z Najświętszym Sakramentem został przeniesiony do miejsca adoracji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.