Bp Lechowicz: wyzwania, przed jakimi stoi Straż Graniczna, mają charakter moralny
16 maja 2023 | 13:42 | kos (KAI) | Kraków Ⓒ Ⓟ
Centralne obchody 32. rocznicy utworzenia Straży Granicznej (SG) odbyły się 15 maja. W święcie, poprzedzonym Mszą św. w Katedrze Wawelskiej, sprawowaną przez bp. Wiesława Lechowicza, uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.
W homilii bp Lechowicz podkreślał, że treść misji Straży Granicznej, streszczają trzy kluczowe słowa roty ślubowania: „służyć”, „stać” i „strzec”. – „Służyć” to znaczy mieć na celu dobro innych, nawet kosztem własnego – rota ślubowania mówi o narażeniu najcenniejszego dobra, jakim jest życie. „Stać” oznacza być stabilnym, nieugiętym i niezachwianym, świadomym, „wyprostowanym” w sensie dosłownym i przenośnym. „Strzec” oznacza bronić tego, co najważniejsze i najcenniejsze – w przypadku Ojczyzny i państwa, niepodległości i suwerenności – powiedział.
Jak podkreślił wyzwania przed jakimi stają funkcjonariusze SG w kontekście wojny na Ukrainie i wojny hybrydowej prowadzonej na granicy z Białorusią, mają charakter moralny. – Z jednej strony bowiem państwo ma obowiązek dbać o zachowanie wolności, pokoju i porządku w ramach swych granic, z drugiej funkcjonariusz Straży Granicznej staje wobec konkretnego człowieka, który przez nieprzyjazne nam państwa jest traktowany jako żywa broń w hybrydowej wojnie przeciwko zjednoczonej Europie. Rodzi to emocje, rozterki i pytania – podkreślił bp Lechowicz.
Ordynariusz wojskowy zwrócił uwagę, że „nauczanie Kościoła, mające swe źródło w Ewangelii nie widzi sprzeczności między patriotyzmem i humanitarną wrażliwością”. – Dlatego ze strony Kościoła pojawiają się różne inicjatywy służące pogodzeniu pozornie sprzecznych interesów. Działania pomocowe Caritas są tego przejawem. Równocześnie obowiązek patriotyzmu, jaki wynika z IV boskiego przykazania, wpływa na stanowisko Kościoła wobec migracji – powiedział. Dodał, że „Kościół jest za kontrolowaną, legalną, bezpieczną migracją, ale sprzeciwia się masowemu, bezwarunkowemu przyjmowaniu ludzi, gdy ani oni, ani społeczność przyjmująca nie są do tego przygotowani”. – Stąd należy stanowczo potępić wykorzystywanie dramatów ludzkich do prowadzenia działań przeciwko suwerenności Polski – podkreślił.
Na koniec powiedział, że święto Straży Granicznej stanowi dobrą okazję do modlitwy o dialog, rozmowy i podejmowanie roztropnych decyzji, będących owocem przekonania, że można pogodzić ze sobą humanitarną i patriotyczną wrażliwość. Eucharystię koncelebrowali kapelani Straży Granicznej z dziekanem formacji ks. płk. SG Zbigniewem Kępą.
Po zakończonej Mszy św. przed Katedrą Wawelską odbyła się uroczystość promocji i centralne obchody święta. W okolicznościowym wystąpieniu Komendant Główny SG gen. dyw. SG Tomasz Praga, odwołując się do tradycji i historii formacji, podkreślił wagę doświadczeń polskiej Straży Granicznej, z których dziś korzystają inne państwa. – To dla nas powód do dumy i ogromne zobowiązanie, by nieustannie dążyć do podnoszenia poziomu naszych działań i osiągać kolejne cele. A celem nadrzędnym jest szeroko pojęte bezpieczeństwo granicy naszej umiłowanej Ojczyzny – powiedział. Komendant Główny SG podziękował funkcjonariuszom i pracownikom za ofiarną służbę, pogratulował awansowanymi, wyróżnionym oraz mianowanym na pierwszy stopień oficerski.
– Państwa służba jest niezwykle ważna. Jak ważna, przekonaliśmy się o tym w szczególności na przestrzeni ostatnich lat. Powiedziałbym: niestety, bo w ostatnim czasie stan bezpieczeństwa, w jakim Rzeczpospolita pozostawała, zmienił się. To nie tylko tocząca się za wschodnią granicą wojna, na skutek napaści Rosji na Ukrainę i wszystko, co w związku z tą wojną przeżywamy, ale to także atak hybrydowy na granicę Polski od strony Białorusi, który tę wojnę poprzedził – powiedział, zwracając się do funkcjonariuszy SG, Prezydent RP Andrzej Duda. – Jesteście jednym z filarów bezpieczeństwa naszego kraju – dodał prezydent. Podziękował również funkcjonariuszom za służbę, która – jak podkreślił – często pełniona jest w bardzo trudnych warunkach, niezależnie od pory roku.
– Jesteście Państwo zawsze na posterunku po to, by strzec naszego bezpieczeństwa, by realizować swoje najważniejsze zadanie. Chcę Państwa zapewnić, że absolutna większość polskiego społeczeństwa z szacunkiem i wdzięcznością patrzy na Państwa i ocenia Państwa codzienny trud i wysiłek – powiedział Prezydent RP.
Prezydent RP Andrzej Duda, w trakcie uroczystości, wręczył nominacje generalskie komendantom Biura Spraw Wewnętrznych SG płk. SG Adamowi Wanarskiemu oraz Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG płk. Tomaszowi Zybińskiemu. Nadał też odznaczenia państwowe zasłużonym funkcjonariuszom Straży Granicznej.
W tym roku z okazji święta Straży Granicznej na pierwszy stopień oficerski promowanych zostało 160 funkcjonariuszy. Kurs oficerski trwał 6 miesięcy, odbywał się w Kętrzynie i w Koszalinie. Medale za Zasługi dla Straży Granicznej otrzymało 318 osób, w tym funkcjonariusze, pracownicy, a także funkcjonariusze innych służb. Odznaką Straży Granicznej zostało wyróżnionych 317 funkcjonariuszy.
Uroczystości zakończyła prezentacja musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej SG, występ Orkiestry Reprezentacyjnej SG oraz defilada pododdziałów nowo promowanych funkcjonariuszy SG.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.