Bp Libera: Bóg chce zbawienia wszystkich ludzi
21 września 2016 | 08:36 | eg Ⓒ Ⓟ
Bóg chce zbawienia wszystkich ludzi. Do zbawienia prowadzi ich Kościół – powiedział bp Piotr Libera do wiernych, zgromadzonych na jubileuszowej Mszy św. w parafii św. Małgorzaty w Zatorach w diecezji płockiej. Przewodniczył Eucharystii w 90. rocznicę ponownego poświęcenia kościoła parafialnego. Poświęcił także nowe witraże w świątyni.
W czasie Mszy św. bp Piotr Libera przypomniał, że 90 lat temu ich ojcowie i dziadkowie zbudowali świątynię, w której wspólne modlą się ich potomkowie. Zrobili to, bo chcieli, aby mógł w niej spotykać się „żywy Kościół”. Chcieli, aby głoszona była Dobra Nowina, sprawowane sakramenty święte, aby wszyscy mogli spotykać Chrystusa na niedzielnej Eucharystii, coraz lepiej Go poznawać, coraz bardziej kochać.
„Jako Kościół Chrystusowy każdy z nas jest wezwany do tego, aby wypełniać tę Bożą wolę. To zadanie można realizować na wiele różnych sposobów. Wasi przodkowie wypełniali je między innymi wznosząc mury tej świątyni. Wy wpisujecie się w to ich wielkie dzieło troszcząc się o ten kościół i wspierając go duchowo i materialnie” – podkreślił bp Libera.
Stwierdził też, że to, co znajduje się w kościele, ma o wiele ważniejszy cel niż tylko „upiększać” tę świątynię – ma przede wszystkim pogłębiać wiarę, otwierać coraz bardziej na Pana Boga, umacniać pobożność, czyli pomóc nam w osiągnięciu zbawienia.
Hierarcha zastrzegł, że nie wystarczy ograniczyć się do materialnej troski o świątynię. Pytał po co świątynie, jeśli będą puste, po co symbole eucharystyczne, jeśli lekceważona jest niedzielna Msza św., po co najpiękniejsze ołtarze, jeśli zabraknie kapłanów składających na nich Ofiarę Mszy św., po co ozdobne obrazy, witraże, figury świętych, jeśli nikt przed nimi nie klęknie i nikomu nie wskażą drogi do Boga.
„Pan Bóg naprawdę chce zbawienia wszystkich ludzi – zaakcentował biskup płocki. – Jako Kościół Chrystusowy wypełniamy to Boże pragnienie poprzez nasze codzienne życie, gdy potrafimy zachować właściwą hierarchię wartości pamiętając, że w naszym życiu nie można służyć Bogu i mamonie, gdy umocnieni Duchem Świętym świadczymy o Zmartwychwstałym Chrystusie, gdy zgodnie z wezwaniem św. Pawła `modlimy się na każdym miejscu, podnosząc ręce czyste, bez gniewu i sporu`” – cytował biskup płocki.
Podczas Mszy św. poświęcił cztery nowe witraże, ufundowane przez parafian. Znajdują się na nich symbole eucharystyczne, Jezus Miłosierny i św. Małgorzata, dziewica i męczennica, patronka parafii w Zatorach. Poza tym grupa młodzieży przyjęła sakrament bierzmowania.
Gospodarzem uroczystości był ks. kan. Mirosław Danielski, proboszcz parafii.
Zatory w diecezji płockiej, to niewielka gminna miejscowość, położona na terenie Puszczy Białej, na skraju pradoliny Narwi. Parafia w Zatorach erygowana została w XII wieku. W 1532 r. Paweł Kryski, dziedzic dóbr Zatory, zbudował tu pierwszy drewniany kościół pw. Najświętszej Maryi Panny. W 1819 r. stan kościoła był tak katastrofalny, że zdecydowano się na jego rozebranie. Nowy kościół postawiono w 1821 r. Prawie sto lat później rozpoczęto przebudowę kościoła i w 1914 r. odbyło się jego poświęcenie. Nowo rozbudowany kościół stał tylko 13 miesięcy, gdyż na skutek ostrzału artyleryjskiego latem 1915 r. legł w gruzach.
W październiku i listopadzie w 1915 r. postawiono na rogu parku dworskiego mały drewniany kościółek. Służył on do czasu, kiedy odbudowano kościół parafialny. Odbudowę kościoła rozpoczęto w 1924 r., a jego poświęcenie odbyło się 18 lipca 1926 r. Świątynia parafialna nosi tytuł Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.