Drukuj Powrót do artykułu

Bp Libera: cmentarz jest miejscem spotkania z Prawdą – Chrystusem

02 listopada 2018 | 08:56 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ

– Cmentarz to miejsce spotkania z Prawdą, którą jest Chrystus – powiedział bp Piotr Libera 1 listopada. Podczas uroczystości Wszystkich Świętych przewodniczył on Mszy św. na cmentarzu zabytkowym w Płocku.

W homilii bp Piotr Libera powiedział, że cmentarz jest miejscem spotkania z prawdą: pisaną przez małe „p” i Prawdą, pisaną przez wielkie „P”. Tą pierwszą prawdą jest śmierć, ku której nieuchronnie zmierza wszystko, co żyje. Każda ludzka istota, od chwili przyjścia na świat wędruje przez życie i z każdą chwilą przybliża się do śmierci. Ludzie uciekają przed tą tajemnicą, próbują zapomnieć o tym, co budzi ich lęk.

Stwierdził też, że powszechny wręcz kult młodości, siły, witalności, jest formą obrony przed prawdą o przemijaniu. Podobną rolę spełnia próba zastąpienia wpisanych tak mocno w polską tradycję Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego przez pełne bezrefleksyjnej radości Halloween. Łatwiej jest zagłuszyć niestosownym śmiechem lęk kryjący się w duszach „niż wyjść na spotkanie z prawdą o przemijaniu”.

Bp Libera zaznaczył, że prawdy tej zagłuszyć się nie da. Mimo ucieczki od śmierci, odrzucania jej, ukrywania się za murem lekarzy, zdrowego żywienia czy różnych cudownych terapii. Jednak śmierć jest cierpliwa, a w końcu bierze w swe objęcia nawet największych niedowiarków.

– Cmentarz, to miejsce, które prowadzi do spotkania z Prawdą, pisaną przez wielkie „P” – z tą Prawdą, którą jest Jezus Chrystus, Umarły i Zmartwychwstały Pan Życia i Śmierci. Ten, przed którym stanie każdy z nas, aby zdać sprawę ze swego ziemskiego życia. Ten, który zadecyduje o naszej wieczności – zaakcentował biskup płocki.

Podkreślił, że śmierć będzie spotkaniem z Odwieczną Prawdą, przed którą nic się nie ukryje. W obliczu Boga „skończą się nasze zmagania z codziennością i ludźmi, którzy tę codzienność czynią tak bardzo trudną”; skończą się kłamstwa, pomówienia, przekłamania, niedopowiedzenia. Tam nikt już nikogo nie będzie udawał, a z twarzy spadną maski, pod którymi wielu ukrywa prawdę o sobie.

– Trudno jest nie myśleć o tej chwili z tęsknotą, zwłaszcza dzisiaj, kiedy tak wiele złych i niejednokrotnie krzywdzących słów pada pod adresem ludzi Kościoła. W chwilach, gdy tych ciosów, niejednokrotnie nie zasłużonych, jest zbyt wiele, pojawia się w sercu pragnienie spotkania z Prawdą – tą odwieczną Prawdą – głosił hierarcha.

Dodał, że pojawia się myśl, marzenie o chwili, gdy przed obliczem Boga wszystko stanie się jawne – „nie będzie już fałszywych oskarżeń na internetowych forach, na ekranach telewizorów czy w salach kin”. Tam Pan Bóg osądzi i wyda sprawiedliwy wyrok, tam skończy się kłamstwo i obłuda – „i już tylko Prawda żyć będzie”.

Msza św. na cmentarzu zabytkowym w Płocku była transmitowana przez Katolickie Radio
Diecezji Płockiej.

Po jej zakończeniu bp Libera odwiedził groby księży, znajdujące się na płockiej nekropolii.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.