Bp Libera: człowiek wiary przenosi się ponad zazdrość i egoizm
24 października 2012 | 18:46 | eg Ⓒ Ⓟ
„Być człowiekiem wiary, to postawić w życiu na miłość. A to oznacza: nie zazdrościć, przenosić się ponad egoizm, współczuć, nieść pomoc” – mówił bp Piotr Libera w Płońsku, podczas Mszy św. w intencji społeczności Gimnazjum nr 1 im. bł. Jana Pawła II w Płońsku. Po Mszy św. pobłogosławił pomnik bł. Jana Pawła II.
W homilii wygłoszonej w kościele parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku bp Piotr Libera cytował fragment „Tryptyku rzymskiego” bł. Jana Pawła II: „Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd”. Stwierdzał, że „wartościowy jest każdy wysiłek podejmowany w celu dotarcia do prawdy, wyświadczenia komuś dobra, wzmocnienia swojej woli, zwycięstwa nad swoimi słabościami”.
„Jak niewiele czasu upłynęło od pamiętnego przechodzenia Jana Pawła II do domu Ojca – zaledwie 7 lat. Jak bardzo byliśmy wtedy poruszeni, jak poruszony był świat! I jak niewiele czasu upłynęło od pamiętnej niedzieli 1 maja 2010 roku, gdy Jan Paweł II został uroczyście wyniesiony na ołtarze i beatyfikowany, zaledwie dwa lata. Jak bardzo wtedy cieszyliśmy się! Popatrzcie, ile pozostało z tamtych radosnych uniesień, jak łatwo dajemy ściągać się w dół słabym, zepsutym ludziom, którzy w kpinach z Pana Boga, z Kościoła, węszą swój interes! Ile bluźnierczych happeningów, płyt, piosenek, koncertów rozmaitych gwiazd, gwiazdeczek, które dzisiaj są, a jutro już ich nie będzie. Jakby nigdy nie było Jana Pawła Wielkiego, jakby to wszystko była jakaś zamierzchła historia”, ubolewał hierarcha.
Wyraził także nadzieję, że płoński pomnik bł. Jana Pawła II będzie przypominał o „wielkim testamencie”, który Błogosławiony Papież pozostawił, o „tym wielkim cudzie, jaki się wydarzył wraz z jego pontyfikatem, pielgrzymowaniem przez świat, rozmodleniem i oddaniem Maryi, wpisanym w zawołanie: „Totus Tuus” – „Cały Twój!”.
„Dla Błogosławionego Jana Pawła II wzrastanie nas wszystkich, Polaków, całej rodziny ludzkiej, do pełni człowieczeństwa w Chrystusie było sprawą życia. Po to żył, za to cierpiał i za to umierał – akcentował biskup płocki. – Mam nadzieję, że ten pomnik będzie o tym przypominał, będzie drogowskazem, będzie zaproszeniem do wejścia na drogę, którą wskazuje, a niekiedy także wyrzutem sumienia” – głosił hierarcha.
Przypomniał także, że 14 października, przechodząc przez drzwi katedry płockiej, na których średniowieczny artysta przedstawił artykuły Składu Apostolskiego, otworzył Rok Wiary w Kościele Płockim: „Warto, żebyśmy u początku tego Roku uświadomili sobie tę prawdę, której uczy nas św. Piotr i jego Wielki Następca, patron Waszej szkoły, którego uwieczniliście na odsłanianym dzisiaj pomniku: droga wiary, droga człowieczeństwa, to nie marsz triumfalny, ale droga usiana codziennym stawianiem na miłość, próbami i wiernością, którą wciąż należy odnawiać. Jak wołał Jerzy Libert, jeden z ulubionych poetów Jana Pawła II, w `Jeźdźcu` – `raz wybrawszy, w każdej chwili wybierać muszę`”, cytował hierarcha.
Bezpośrednio po Mszy św. nastąpiło odsłonięcie i pobłogosławienie pomnika bł. Jana Pawła II, wykonanego według projektu rzeźbiarza Jarosława Urbańskiego. W programie uroczystości znalazł się także koncert pieśni papieskich, w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Płońska oraz okolicznościowy program słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum nr 1 im. bł. Jana Pawła II w Płońsku.
Uczestnikami uroczystości w Płońsku byli m.in. przedstawiciele delegatury Kuratorium Oświaty, władz samorządowych, Rady Rodziców Gimnazjum nr 1, proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego, a zarazem dziekan płoński ks. kan. Zbigniew Sajewski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.