Bp Libera do kapłanów: zabiegajmy o zwyczajną świętość
19 czerwca 2020 | 18:42 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
„Zaufajmy Chrystusowi, zabiegajmy o zwyczajną świętość, a wówczas z nadzieją będziemy patrzeć w przyszłość” – napisał bp Piotr Libera do kapłanów diecezji płockiej w Dniu Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Obchodzony on jest w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Bp Piotr Libera w słowie do braci w kapłaństwie zaznaczył, że przyjmując z wdzięcznością dar modlitwy Kościoła o uświęcenie, jest się zobowiązanym do pomnażania osobistego wysiłku w pracy nad sobą, by „dorastać do miary daru, który otrzymaliśmy”. Szczególnym wsparciem w budowaniu osobistej świętości jest braterska pomoc innych kapłanów, do czego zachęcił papież Franciszek w liście w 160. rocznicę śmierci św. Jana Vianneya, Proboszcza z Ars.
Ojciec święty mówi o „świętych z sąsiedztwa” i zachęca, aby zobaczyć świętych, którzy są blisko. Zwyczajna świętość stanowi wymowną odpowiedź na proponowaną dzisiaj ekscentryczność i wyjątkowość jako receptę na udane życie. Autentyczna świętość nobilituje solidną zwyczajność, świat zaś ulotną nadzwyczajność. Chrystus powołuje do zwyczajnej świętości. W świętości nie chodzi o działania nadzwyczajne, ale zwyczajne osiąganie dobra wobec tych, z którymi dzieli się codzienność i którzy pojawiają się na drodze.
„Zwyczajnie święty, ten święty z sąsiedztwa, staje się po prostu dobrym człowiekiem. Pracuje on nad tym, aby jego odniesienie od innych cechowała wdzięczność, współczucie, czuwanie i odwaga. Ostatecznie, kształtuje w sobie postawę miłosierdzia, dzięki czemu odkrywa dobro i je pomnaża, aby w ten sposób skutecznie przeciwstawić się złu (…). Tak bardzo potrzebujemy dzisiaj postaw, o których wspomina Ojciec święty, aby z Bożą pomocą czynić konkretne dobro, konkretnemu człowiekowi” – napisał hierarcha.
Według niego zwyczajna świętość życia kapłańskiego ujawnia się przede wszystkim w sposobie sprawowania posługi kapłańskiej. Wówczas kapłan ujawnia i zarazem pomnaża swoją świętość. Zwyczajna świętość nie tylko przybliża kapłanów do ludzi, ale też ludzi do kapłanów. Oni szukają świętych kapłanów, bo chcą być lepsi, pragną zobaczyć w jaki sposób, w normalnych warunkach życia stawać się bardziej darem dla innych. Zwyczajna świętość domaga się stałej modlitwy osobistej, czyli stałego dialogu z Chrystusem.
Podkreślił, że modlitwa kapłana powinna wyrażać potrzebę serca: potrzebę bycia z Kimś, kto zaproponował wspólną drogę i kto pragnie, aby życie kapłana wydało plon obfity. Jezus wezwał go po imieniu i ciągle traktuje jak kogoś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Pragnie, aby ubogacona indywidualność ubogacona łaską ułatwiała innym drogę do Boga.
„Zaufajmy Chrystusowi, zabiegajmy o zwyczajną świętość, a wówczas z nadzieją będziemy patrzeć w przyszłość. Z Jego pomocą znajdziemy właściwe odpowiedzi na wyzwania współczesności. Z Jego pomocą wyprowadzimy konkretne dobro z trudnego dla nas doświadczenia pandemii. Umocnimy Kościół, bo pokażemy rzeczywiście obecnego w nim Chrystusa” – poprosił biskup płocki.
Na zakończenie bp Libera podziękował księżom za każde budujące świadectwo codziennej świętości, trud gorliwej i ofiarnej pracy, a także polecił wszystkich Sercu Jezusowemu – Gorejącemu Ognisku Miłości.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.