Bp Libera do rolników: jesteście współpracownikami Boga
02 września 2012 | 21:11 | eg Ⓒ Ⓟ
O tym, że rolnik jest współpracownikiem Boga, a jego praca pokazuje, jak ważne jest zachowywanie prawa Bożego i wynikających z niego praw natury, praw moralnych i społecznych, mówił bp Piotr Libera w niedzielę 2 września w Drobinie w diecezji płockiej, podczas Eucharystii w czasie XIV Dożynek Powiatu Płockiego.
„Rolnicy wykonują swoją pracę zazwyczaj w ciszy pól i łąk, bez poklasku, bez kamer i fleszy, z miłością, której w kolorowych pisemkach nie opisują. Czasem w strugach deszczu, czasem pod palącym słońcem. Za to trzeba dziękować i za to mówimy wam dzisiaj staropolskie `Bóg zapłać!`. Ale dziękujemy wam przede wszystkim dlatego, że to właśnie wy macie na co dzień do czynienia z tajemnicą życia, ukrytą w kłosie ziarna, i że tej tajemnicy nas niejako uczycie. Człowiek potrafi dzisiaj tak wiele wyprodukować, ale nie potrafi ani w laboratorium, ani w fabryce, ani w hali produkcyjnej stworzyć zwykłego, małego ziarna” – mówił podczas Mszy św. w kościele parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Drobinie.
Ordynariusz płocki podkreślał, że praca na roli powinna być otaczana szczególnym szacunkiem i uczyć całe społeczeństwo „pokory wobec Boskich praw”. To właśnie rolnik jest „współpracownikiem Boga”, a jego praca pokazuje, jak ważne jest „zachowywanie prawa Bożego i wynikających z niego praw natury, praw moralnych i społecznych”. Prosił, by rolnicy „przywracali blask słowu uczciwość, które jest wyrazem ładu serca” i by kierowali się w życiu i pracy Bożym prawem.
„Jeśli człowiek łamie prawo Boże, to dzieje się coś, przed czym ostrzega nas Ewangelia, że ze źle wykorzystanej wolności `pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. `Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym`”, cytował bp Libera.
Przypomniał także słowa Ojca Świętego Jana Pawła II z Płocka z 1991 r., że „osoba ludzka jest ważniejsza niż rzeczy, a dusza jest ważniejsza niż ciało”: „Papież prosił, aby nikt nigdy nie próbował się bogacić kosztem bliźniego i żebyśmy w swoich dążeniach do polepszenia bytu materialnego nie zagubili zwyczajnej ludzkiej wrażliwości na cudzą biedę, żebyśmy się nie stali społeczeństwem, w którym wszyscy wszystkim czegoś zazdroszczą”, mówił hierarcha.
Starostami powiatowych dożynek byli: Bożena Matuszewska z Kozłowa i Andrzej Kopciński z Kłaków, oboje z gminy Drobin. Bożena Matuszewska wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni około 120 ha, hodują bydło i produkują mleko, ich gospodarstwo jest wyposażone m.in. w sprzęt zakupiony za środki z Programu Rozwoju Obszarów Rolnych. Z kolei Andrzej Kopciński wraz z żoną prowadzi gospodarstwo rolne o wielkości 60 ha. Hodują m.in. bydło mleczne, które zdobywa nagrody na ogólnopolskich wystawach rolniczych.
Dożynkowy wieniec był dziełem członkiń Koła Gospodyń Wiejskich z Maliszewska, natomiast dożynkowy chleb, którym dzielili się uczestnicy dożynek, został upieczony w piekarni Tadeusza Guzowskiego z Drobina: „W tym szczególnym dniu pragniemy podziękować Bogu i ludziom za zebrane plony i łączyć się w modlitwie ze wspólnotami samorządowymi i parafialnymi. Dzielimy się też chlebem, którego nie powinno zabraknąć na naszych stołach. Dziękujemy rolnikom za trud wniesiony w uprawy, za spracowane ręce i dorodne owoce”, mówił Michał Boszko, starosta powiatu płockiego, gospodarz XIV Dożynek Powiatu Płockiego.
W programie dożynek powiatowych znalazł się ponadto obrzęd dożynkowy w wykonaniu Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”, wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych, występy zespołów artystycznych, koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza, zabawa ludowa z zespołem „The Brothers Group”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.