Bp Libera do służby zdrowia: pamiętajcie o wymiarze moralnym swojej pracy
13 lutego 2012 | 15:01 | eg Ⓒ Ⓟ
„Pamiętajcie zawsze o wymiarze duchowym i moralnym waszej pracy. Ceńcie sobie wasze powołanie” – mówił bp Piotr Libera do personelu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. W niedzielę 12 lutego przewodniczył tam Eucharystii w intencji chorych. Spotkał się też z chorymi z oddziałów nefrologicznego i dziecięcego oraz wręczył okolicznościowy medal Stanisławowi Kwiatkowskiemu, dyrektorowi szpitala.
W homilii bp Libera dziękował pracownikom szpitala za to, że „przez fachowe umiejętności i milczącą obecność” niosą ulgę ludziom cierpiącym: „Wiem, że borykacie się jako służba zdrowia z wieloma trudnościami. Wiem, że w imię reformy służby zdrowia w Polsce żąda się od was coraz więcej, nieraz rzeczy absurdalnych czy wręcz godzących w dobro pacjenta. Na przykład w nowych regulacjach prawnych Ministerstwa Zdrowia znikają słowa: lekarz i pacjent zastępuje się je terminami: świadczeniodawca i świadczeniobiorca. Nie dajcie się zwariować! Kryterium finansowe czy ekonomiczne nie może zdominować waszego podejścia do pacjenta” – akcentował hierarcha.
Przypomniał, że kilka dni temu w Krakowie odbył się pogrzeb profesora Andrzeja Szczeklika, wybitnego specjalisty chorób serca i płuc, którego nazywano „wirtuozem medycyny” i lekarzem, który „pyta o duszę pacjenta”. „Drodzy lekarze i pracownicy personelu naszego szpitala na Winiarach – bądźcie przyjaciółmi ludzi chorych i cierpiących. Stawajcie się przez tę służbę lepsi. Niech ta trudna, odpowiedzialna służba przynosi wam wiele radości i szczęścia” – mówił biskup.
Biskup płocki wyraził także wdzięczność z faktu, że Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku posiada piękną i dobrze wyposażoną kaplicę, która spełnia swą rolę duchową. Zapewnił, że ilekroć przejeżdża obok tego miejsca, zawsze mu błogosławi.
Zwracając się do chorych podkreślał, jak ważna jest wiara dla „zmagających się z ciężarem cierpienia”. Obok nich, zwłaszcza w sakramencie namaszczenia chorych jest wtedy Jezus. Odwołał się również do objawień maryjnych w Lourdes, dokąd od wielu lat ludzie pielgrzymują prosząc Matkę Bożą „Uzdrowienie Chorych” o łaskę zdrowia. Zapewniał, że Maryja jest z chorymi „wszędzie tam, gdzie oni są”. Jest także obecna podczas Mszy św., ponieważ „jest Niewiastą Eucharystii”.
Biskup przypomniał, że bł. Jan Paweł II 9 czerwca 1979 r. do chorych zgromadzonych w kościele franciszkanów w Krakowie mówił, iż „Chrystus jest w szczególny sposób obecny w ludziach cierpiących”. To oni „mają większe prawo do Chrystusa, bardziej Go wyrażają i uobecniają”. Są też, jak głosił papież Polak – „źródłem mocy dla zdrowych i tych, którzy swoje zdrowie źle wykorzystują, obrażając Boga”. Chorzy i cierpiący są dla takich ludzi „wyrzutem, ale i nawróceniem”.
Eucharystia w intencji chorych sprawowana była w kaplicy szpitalnej św. Ojca Pio. Biskup płocki wraz z księżmi kapelanami udzielał także pacjentom szpitala sakramentu namaszczenia chorych. Odwiedził też chorych z oddziału nefrologicznego, gdzie obejrzał nową stację dializ. Natomiast na oddziale dziecięcym obdarował chore dzieci maskotkami i książkami.
Podczas wizyty w największym szpitalu w regionie płockim bp Libera wręczył jego dyrektorowi Stanisławowi Kwiatkowskiemu medal wybity przez Kościół Płocki z okazji 20. rocznicy wizyty bł. Jana Pawła II w Płocku, jego beatyfikacji i 80. rocznicy objawienia się Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie Kowalskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.