Drukuj Powrót do artykułu

Bp Libera do strażaków: proście Boga o odwagę

12 maja 2018 | 16:03 | eg | Rypin Ⓒ Ⓟ

O tym, żeby strażacy prosili Boga o odwagę i radość, i żeby nigdy nie zabrakło im pasji życia, mówił bp Piotr Libera w Rypinie w diecezji płockiej. Dokonał także poświęcenia nowego sztandaru dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie.

Biskup płocki Piotr Libera przewodniczył Mszy św. w intencji strażaków w kościele parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie. W homilii zwrócił się do druhów, aby prosili o potrzebne im dary Boże – o odwagę i radość. Są one potrzebne, aby się nie poddawać, aby z determinacją trwać na Ziemi Dobrzyńskiej, przed wiekami ziemi pogranicza i przedmurza Rzeczpospolitej.

Bp Libera zaznaczył też, że strażaków charakteryzuje pasja życia: jest to zaangażowanie w pomaganie ludziom w potrzebie, ratowanie (a nie zatracanie) życia swojego i innych, gotowość do poświęcenia a także duma z bycia strażakiem.

Dodał ponadto, że piękna tradycja strażacka przechodzi z pokolenia na pokolenie, służba przekazywana jest z dziada pradziada na ojca i syna, co jest „sztafetą strażackich pokoleń”. Poza tym pasję strażaków wyraża też mundur, który zobowiązuje i podkreśla, że strażak jest zawsze na służbie: Bogu, ojczyźnie, innym ludziom – „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.

Bp Libera podkreślił też, że strażacy posiadają zarazem „zmysł człowieczeństwa” i „zmysł wiary”, co powoduje, że spotkanie z drugim człowiekiem i sposób, w jaki mu pomagają „przelewa się niejako z rąk do serca”. Służy też temu obecność Pisma św. i różańca w pokojach służbowych strażaków, co ma miejsce w komendzie rypińskiej.

Podczas Mszy św. Pasterz Kościoła płockiego poświęcił też nowy sztandar dla miejscowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Natomiast strażacy podarowali mu mundur strażacki.

Po Mszy św. jej uczestniczy przeszli na plac Nowego Rynku, gdzie miało miejsce uroczyste wręczenie sztandaru przedstawicielom Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej. Odbyło się także wręczenie odznaczeń i awansów dla druhów z regionu m.in. Torunia, Rypina, Golubia-Dobrzynia i Brodnicy.

W uroczystości uczestniczył m.in. Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Leszek Suski, komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Rypinie Robert Wiśniewski, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki ks. inf. Marek Smogorzewski oraz burmistrz miasta Paweł Grzybowski.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.