Bp Libera do strażaków: trzeba krzewić szlachetność serca
05 maja 2022 | 08:18 | eg | Wieczfnia Kościelna Ⓒ Ⓟ
Do krzewienia szlachetności serca w braterskiej wspólnocie strażackiej zachęcił bp Piotr Libera strażaków w parafii Wieczfnia Kościelna w diecezji płockiej. Biskup przewodniczył Mszy św. w 100. rocznicę powołania miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Na pamiątkę jubileuszu w Wieczfni stanęła figura św. Floriana.
Bp Libera podziękował strażakom za kulturę strażacką: kulturę munduru, orkiestr, remiz, rytuału. Przypomniał, że założycielami lub współzałożycielami straży byli często kapłani. Gdy w czasach PRL-u próbowano eliminować sztandary, na których po jednej stronie był orzeł w koronie, a na drugiej św. Florian, wiele jednostek nie godziło się na to.
– Strażak wie, że choć tak po ludzku to on strzeże od „powietrza, ognia i wojny”, to musi umieć też wołać do Najwyższego: „od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas, Panie”. I wie, że najlepiej czuwa, najlepiej strzeże sumienia przy konfesjonale, przy ołtarzu, przy Pańskim Grobie – wymienił hierarcha.
Dodał, że zawierzeniu, zaufaniu musi towarzyszyć sumienie – szlachetność serca. Trzeba tę szlachetność serca, sumienia w sobie obronić, trzeba ją krzewić. Szlachetność serca, to nie cnota elit – to cnota Polski, która potrafi jeszcze klękać i chylić sztandary przed Bogiem – wskazywał bp Libera.
Jubileusz upamiętniono figurą św. Floriana, patrona strażaków, ustawioną w sąsiedztwie remizy strażackiej i kościoła parafialnego. W programie uroczystości znalazło się też wręczenie odznaczeń wyróżniającym się strażakom.
Obchodząca jubileusz jednostka OSP została odznaczona Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej oraz medalem Pro Masovia, przyznanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieczfni Kościelnej powstała w kwietniu 1922 roku. Jej pierwszym prezesem był ks. Hieronim Syski, a naczelnikiem Władysław Piekarski. Obecnie prezesem jednostki OSP jest Tadeusz Skolimowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.