Bp Libera: Duch prawdy pokona ducha kłamstwa, ducha grzechu i śmierci
19 maja 2024 | 18:38 | eg | Skępe Ⓒ Ⓟ
Duch Święty, to Duch największej Miłości: Duch przebaczenia grzechów, jedności, pokoju i miłości wzajemnej, która uczy, aby nie żyć po swojemu, ale po Bożemu – powiedział bp Piotr Libera w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej, Pani Mazowsza i Kujaw w Skępem, w diecezji płockiej. Przewodniczył Mszy św. odpustowej w świątyni, która jest miejscem modlitwy wielu pielgrzymów.
Bp Piotr Libera powiedział w homilii, że dzień Zesłania Ducha Świętego, pięćdziesiąt dni od zmartwychwstania, polega na tym, że Bóg chce w ludziach zacząć wszystko od początku, jakby na nowo uczył „jak się oddycha, jak się mówi, jak się modli, jak się kocha”. Tego potrzeba ludziom „mieszkającym często na pustyni szarej codzienności”, którzy zapomnieli o swoim duchowym Wieczerniku.
Zaznaczył, że jest to wielkie święto dziękczynienia za wszystkie owoce zbawienia. Dla Żydów licznie zgromadzonych w Jerozolimie w dniu Pięćdziesiątnicy było to święto zbiorów, za które składano Bogu dzięki w świątyni. Dla ludzi wierzących jest to święto dziękczynienia za owoce zrodzone na drzewie krzyża.
– Pan Jezus obecny w Wieczerniku pośród swych Apostołów obiecuje im Swego Ducha Parakleta. Ducha Pocieszyciela i Obrońcy. Ducha największej Miłości: Ducha przebaczenia grzechów, jedności, pokoju i miłości wzajemnej, która uczy: aby już nie żyć „po swojemu, po swojemu” nie kochać, „po swojemu” nie wybierać, ale po Bożemu. „Gdy przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy”, Bożej prawdy. Ten Duch prawdy pokona ducha kłamstwa, ducha grzechu i śmierci – powiedział hierarcha.
Stwierdził, że jeśli obecnie w tajemnicy wylania Ducha Świętego – Bóg Ojciec na nowo dał Swego Syna i Ducha Świętego, to znaczy, że dał ludziom Swoje dłonie. Trzeba dobrze to zrozumieć, aby w ludzkim tworzeniu, działaniu, decydowaniu, sięgać po wyższą, Bożą miarę i aby prosić o Boże natchnienie, „o jakąś nową miarę serca”.
Bp senior przypomniał, że Wieczernik jest miejscem narodzin Kościoła. Pan Bóg chce, aby ludzie doświadczyli Jego największej miłości, chce wziąć ich jak dzieci na kolana, choćby nie wiadomo jak ciężkie były ich problemy, chce szeptać, że Bóg jest bliski.
– Wnoście do waszego życia, do waszych domów łaskę Wieczernika, tę nową miarę serca i ten nowy język wiary, przebaczenia i jedności, którego uczy nas Duch Święty – wezwał wiernych bp Libera.
Bp Piotr Libera w Skępem przewodniczył Mszy św. odpustowej z procesją eucharystyczną. Poza tym przez cały dzień trwała adoracja Najświętszego Sakramentu na tzw. Golgocie.
Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej, Pani Mazowsza i Kujaw w Skępem w diecezji płockiej jest miejscem pielgrzymowania wiernych z różnych stron Polski do słynącej cudami figury Matki Bożej Skępskiej. Początki sanktuarium łączą się z pierwszymi objawieniami Matki Bożej z 1490 r. w przydrożnym, dębowym lesie, gdzie kilka lat później powstała kaplica. Została ona poświęcona w 1496 r. W tym samym czasie córka kasztelana kruszwickiego, która nie miała władzy w nogach, doznała w Skępem uzdrowienia.
W dowód wdzięczności ufundowała figurę Matki Bożej, obecną w klasztorze ojców bernardynów do dziś. Skępska statua wyobrażająca Maryję jako młodą i brzemienną Pannę należy do poznańskiej szkoły snycerskiej. Powstała w XV w. rzeźba zaliczana jest do tzw. „pięknych Madonn gotyckich”. Jej figurę ukoronował sufragan chełmiński Fabian Pląskowski 18 maja 1755 r. Była to jedna z pierwszych koronacji wizerunków Maryi w ówczesnej Rzeczypospolitej. We wrześniu 1980 roku korona została skradziona. Ponownego ukoronowania figury dokonał biskup płocki Bogdan Sikorski w 1984 r.
Bernardyni (franciszkanie brązowi), czyli Prowincja Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych w Polsce, opiekują się Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej, Pani Mazowsza i Kujaw w Skępem od roku 1498. Obecnie kustoszem sanktuarium, gwardianem klasztoru i proboszczem parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Skępem – jest o. Ekspedyt Osiadacz OFM.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.