Drukuj Powrót do artykułu

Bp Libera: Duch Święty zaspakaja pragnienia serc

20 maja 2018 | 11:44 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ

Tylko Duch Święty jest w stanie zaspokoić pragnienia ludzkich serc – powiedział bp Piotr Libera 19 maja podczas czuwania przed Zesłaniem Ducha Świętego w bazylice katedralnej płockiej. Wspólnie modlono się o nową Pięćdziesiątnicę dla diecezji płockiej.

Bp Piotr Libera w homilii stwierdził, że wierni przyszli do katedry na Wzgórzu Tumskim, ponieważ są spragnieni miłości, której ludzkie serce nie jest w stanie zrodzić. Dodał, że człowiek jest spragniony rzeczy wyższych, tych, do których czuł się wezwany św. Stanisław Kostka, patron diecezji i Ojczyzny. Wyższych, czyli takich, które „nie łudzą tanim blaskiem, blichtrem, ale prowadzą prawdziwego szczęścia”.

„Naprzeciw tym pragnieniom wychodzi sam Bóg, posyłając Ducha Świętego – Ducha Miłości, Nadziei, Pokoju i Wiary; Ducha, który przenika ludzkie serca, napełniając je swoimi darami” – podkreślił biskup płocki.

Dodał, że tylko Duch Święty jest w stanie zaspokoić najgłębsze pragnienia ludzkich serc, wskazać prawdziwe cele i do nich prowadzić. Tylko On jeden może sprawić, że ludzie będą naprawdę szczęśliwi, „nie zaś jedynie zadowoleni czy usatysfakcjonowani”.

Bp Libera zaakcentował również, że strumienie wody życia, którą jest Duch Święty, wypływają z przebitego boku Jezusa. Trzeba pozwolić na to, aby Boży Duch przeniknął w taki sposób, by zawsze potrafić „chodzić w obecności Pana” i innych do Niego prowadzić. Zawsze powinno się szukać umocnienia w Duchu Świętym i Jego darach, a otrzymanych łask nie wolno zatrzymywać dla siebie.

Natomiast ks. dr Grzegorz Zakrzewski z wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej wygłosił konferencję o charyzmatach Ducha Świętego. Uznał, że największym z nich, a zarazem manifestacją Ducha, jest charyzmat miłości: „To miłość zmienia świat. To, co dzieje się bez miłości, niszczy i prowadzi do konfliktów. Prawda bez miłości zabija. Duch Święty działa czasem spektakularnie, jak było w Wieczerniku, a czasem delikatnie, ale zawsze z miłością” – zaznaczył kapłan.

W programie czuwania znalazła się też modlitwa uwielbienia, którą poprowadziła dr Iwona Zielonka, dyrektor wydziału ds. nowej ewangelizacji w Kurii Diecezjalnej. Spotkanie zakończyło się modlitwą o nową Pięćdziesiątnicę dla diecezji płockiej.

W czuwaniu przed zesłaniem Ducha Świętego w katedrze uczestniczyły ruchy i stowarzyszenia katolickie, działające w diecezji, wraz ze swymi duszpasterzami. Odbyło się ono z inicjatywy wydziału ds. nowego ewangelizacji w Kurii Diecezjalnej. Oprawę Mszy św. zapewnił m.in. zespół ewangelizacyjny Eleos 22.02.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.