Drukuj Powrót do artykułu

Bp Libera: dzięki Jezusowi stajemy się milionerami łaski

10 kwietnia 2018 | 14:33 | eg | Dobrzyń Ⓒ Ⓟ

Jeśli przed naszymi grzechami i słabościami postawimy Jezusa, to z bankruta stajemy się milionerami łaski – stwierdził bp Piotr Libera w Dobrzyniu nad Drwęcą, gdzie poświęcił nowy dom parafialny. Będzie on m.in. miejscem spotkań grup parafialnych.

Biskup płocki Piotr Libera przewodniczył Mszy św. dziękczynnej w intencji wiernych parafii św. Katarzyny, w dniu poświęcenia ufundowanego przez nich domu parafialnego. W homilii powiedział, że „chrześcijanin, to człowiek z Wieczernika, żyjący świadomością największego daru i ofiary Jezusa”. To przecież w Wieczerniku Jezus wydał siebie w ofierze i tam przebaczył ludziom grzechy.

Kaznodzieja podkreślił też, że aby ten Wieczernik (czyli dom, rodzina, najbliżsi) ocalał w dzisiejszych czasach, trzeba mieć dla niego czas, rozmawiać z bliskimi i słuchać się nawzajem, trzeba umieć sobie wybaczać, czekać na siebie i modlić się jeden za drugiego. Takiego Wieczernika nie znajdzie się w wirtualnym świecie internetu i fejsbuka, gdyż „tam nie buduje się wspólnoty i nie umacnia się rodziny”.

Biskup polecił również, aby zastanowić się, jaki jest „Wieczernik serca i rodziny”, do którego teraz przychodzi Pan; jaki lęk trzeba Mu oddać, jaki grzech wyznać, jaką ranę odsłonić? Zaznaczył, że Wieczernik, to również świątynia parafialna i wspólnota parafialna, to przestrzeń, gdzie „Kościół rodzi się w duszach” (R. Guardini).

Bp Libera zwrócił też uwagę na zabytkowy, XVIII-wieczny konfesjonał w kościele parafialnym. Wierni wciąż się przy nim spowiadają, przeżywają tajemnicę przebaczenia, tajemnicę przejścia ze śmierci do życia, przynoszą swoje rany, upadki i „zera”, czyli niezliczone braki, złości, zaniedbania. Przez spowiedź, przed tymi wszystkim zerami grzechów, stawia się Jezusa Miłosiernego.

„Pomyślcie, jeśli w matematyce przed wieloma zerami postawimy jakąś cyfrę, to wtedy nabiera ona konkretnej wartości, a jeśli przed naszymi grzechami i słabościami postawimy Jezusa, to z bankruta stajemy się milionerami łaski” – powiedział.

Bp Libera poświęcił nowego domu parafialnego. Zwiedził także cały obiekt oraz obejrzał film, dokumentujący jego budowę. W programie uroczystości znalazł się także koncert kwartetu smyczkowego „Arte con Brio” z Bydgoszczy.

Proboszcz parafii ks. kan. Jarosław Kulesza powiedział o motywach budowy domu parafialnego. „Do tej pory parafia nie miała odpowiedniego zaplecza dla spotkań z grupami, które w niej działają. Parafia nie mogła więc w pełni realizować swoich funkcji. Jeśli chcemy, aby Kościół był naszym domem, musimy do tego stworzyć warunki” – stwierdził duszpasterz.

Budowa domu parafialnego w parafii św. Katarzyny w Dobrzyniu trwała około 4 lat. Powstał w całości za środki parafialne. Architektonicznie jest podobny do zbudowanej w stylu klasycystycznym świątyni parafialnej. Na trzech kondygnacjach zajmuje około 860 m kw. Budowlę zaprojektowała architekt Dorota Czarnołucka-Krzemińska z Dobrzynia. Kierownikiem budowy i inspektorem nadzoru był inż. Józef Skarbek. Głównym wykonawcą była firma budowlana Leszka Zalewskiego. Za wykończenie wnętrz odpowiadał Zbigniew Poniatowski.

Budynek będzie pełnił kilka funkcji: znajduje się w nim 5 sali do spotkań grup parafialnych (w tym aula multimedialna na 100 osób, oratorium dla młodzieży, studio muzyczne dla scholi, sala poradnictwa rodzinnego, sala ogólna, a także kuchnia i stół bilardowy); plebania (z trzema mieszkaniami dla wikariuszy, kancelarią z oddzielnym archiwum.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.