Bp Libera: dziś zrywa się więzi z chrześcijaństwem
15 sierpnia 2012 | 13:43 | eg Ⓒ Ⓟ
O tym, że obecnie zrywa się więzi z chrześcijaństwem, wyśmiewa narodowe zwycięstwa i patriotyzm, mówił bp Piotr Libera 15 sierpnia w bazylice katedralnej w Płocku. Przewodniczył on Eucharystii z okazji uroczystości Wniebowzięcia NMP, Święta Wojska Polskiego i 92. rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami w wojnie 1920 roku. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu oraz parlamentarzyści.
„Dzisiaj na nowo wszczyna się dyskusje nad `romantyzmem Polaków`, rozrywa więzy z chrześcijaństwem, wyśmiewa `narodową mitologię`, której częścią miałyby być Cud nad Wisłą i Powstanie Warszawskie. Czy to nie jest znowu jakiś program? – pytał w katedrze płockiej bp Libera. – Bo w imię czego zaprasza się najpierw 15 sierpnia 2009 r., a w tym roku 1 sierpnia skandalizującą piosenkarkę, która związku Boga, honoru i Ojczyzny nijak nie rozumie i nie chce, żeby inni go rozumieli? I nie chcą tego również ci, którzy świadomie wybierają te dwie daty – 1 i 15 sierpnia – na jej występy. I to gdzie? Właśnie w Warszawie” – zastanawiał się hierarcha.
Przypomniał, że w przeszłości nie wolno było czcić Cudu nad Wisłą i Powstania Warszawskiego czy mówić o „dołach katyńskich”. Trwała „zmowa milczenia”, która miała doprowadzić do narodowej amnezji. Podkreślał jednak, że społeczeństwo nie funkcjonuje, gdy „traci pamięć i nie ma minimum moralnego: potępienia zdrajców, uczczenia bohaterów”. Zachęcał do pamięci o tych wydarzeniach, nie dlatego, by „celebrować mesjanizm”, ale by od bohaterów z przeszłości uczyć się miłości do Boga, Ojczyzny, naśladowania ich wierności, szlachetności, honoru, dumy i gotowości ofiarowania życia za wartości „które są ważniejsze od życia i zdrowia”.
„Zwolennicy rzekomo `nowoczesnego patriotyzmu` uważają, że patriotyzm może się obyć bez tego wszystkiego. Chrześcijanie nie mają wątpliwości – tym, co określa prawdziwą miłość, także miłość do Ojczyzny, jest wierność aż po zdolność do ofiary. Tego od zarania naszej cywilizacji uczy nas Krzyż i stojąca pod nim Matka. Tego uczy nas zwycięstwo Tego, który „zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych, co pomarli” i Wniebowzięcie Tej, która pierwsza uwierzyła’ – podkreślał ordynariusz diecezji płockiej.
W Eucharystii licznie uczestniczyli przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz samorządowych miasta i powiatu płockiego oraz województwa mazowieckiego, parlamentarzyści, harcerze, siostry zakonne, uczestnicy zakończonej 14 sierpnia 31. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Licznie reprezentowane były poczty sztandarowe szkół, urzędów i instytucji. Obecny był także oddział rekonstrukcyjny, w mundurach legionów Piłsudskiego oraz Bractwo Kurkowe.
Podczas Eucharystii w katedrze zainaugurowano miejskie obchody 92. rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami w 1920 r. – miasta, które za swe bohaterstwo odznaczone zostało przez Marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych. Oficjalne delegacie złożyły kwiaty przy pomniku „Bratniej Ziemi” oraz na Płycie Nieznanego Żołnierza, a harcerze przy pomnikach Marszałka Józefa Piłsudskiego i Władysława Broniewskiego. Obchody rocznicowe potrwają do 23 sierpnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.