Bp Libera: gdzie jest Duch Boży tam nie ma miejsca dla lęku
24 maja 2021 | 01:43 | eg | Skępe Ⓒ Ⓟ
– Tam gdzie jest Duch Boży, tam nie ma miejsca dla lęku. Duch Święty daje nam poznać i odczuć, że jesteśmy w rękach Boga – głosił bp Piotr Libera w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Skępem w diecezji płockiej. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego przewodniczył Mszy św. odpustowej. W tym roku mija 525 lat obecności tam cudownej figury Maryi.
Biskup w homilii przypomniał, że Zesłanie Ducha Świętego, to pamiątka dnia, w którym w Maryja i Apostołowie z lęku pozostawali ukryci w Wieczerniku. Stwierdził, że ludzkie życie także niejednokrotnie spowija „mrok różnorakich lęków, strachów”. Dla niektórych ludzi lęk jest wręcz stanem chronicznym. Patrzą w przyszłość i czują ciągły niepokój. Lęki nie pozwalają cieszyć się życiem, które dał Bóg, nie pozwalają cieszyć się perspektywą zbawienia, „którego bramy otworzył Jezus swoim zwycięstwem nad śmiercią”.
– Zniewoleni łańcuchem naszych obaw przypominamy Apostołów z Wieczernika, którym brakowało odwagi, aby ruszyć w świat i dzielić się radością Chrystusowego zwycięstwa nad śmiercią i szatanem. Dopiero Duch Święty sprawił, że okowy lęku opadły na ziemię, a uczniowie Jezusa ruszyli w świat, aby dać mu Ewangelię – przypomniał kaznodzieja.
Bp Libera zaznaczył, że ten sam Duch Święty przychodzi z darami, które mogą napełnić pokojem serca i pomóc żyć dzieciom Bożym, chrześcijanom, uczniom Chrystusa. Dary Ducha Świętego są „koniecznie potrzebne do dobrego i owocnego życia”. Są potrzebne do tego, aby bez nadmiernych obaw, lęków i niepokojów iść przez trudną czasem codzienność, jako uczniowie Jezusa Chrystusa – jako chrześcijanie.
– Tam, gdzie jest Duch Boży, tam nie ma miejsca dla lęku! Duch Święty daje nam poznać i odczuć, że jesteśmy w rękach Boga: cokolwiek by się wydarzyło, Jego nieskończona miłość nas nie opuszcza. Przekonujemy się o tym, patrząc na świadectwo męczenników, odwagę wyznawców wiary, nieustraszony zapał misjonarzy, śmiałość głosicieli Słowa Bożego. Duch Święty rodzi niejako nowych błogosławionych i świętych – zaakcentował biskup.
Uroczystości w Skępem odbywają się przez trzy dni. W programie obchodów znalazła się Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, Msza św. o dar potomstwa i za kobiety w stanie błogosławionym, procesja różańcowa do miejsca, gdzie objawiła się matka Boża, adoracja Najświętszego Sakramentu.
W tym roku mija 525 lat obecności cudownej figury Matki Bożej w prowadzonym przez ojców bernardynów Sanktuarium Diecezjalnym. Jednym z zewnętrznych znaków tej rocznicy jest nowy płaszcz, ofiarowany Matce Bożej przez ojców bernardynów oraz pielgrzymów.
***
Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej, Pani Mazowsza i Kujaw w Skępem w diecezji płockiej od ponad pięciu wieków jest miejscem pielgrzymowania wiernych z różnych stron Polski do słynącej cudami figury Matki Bożej Skępskiej. Początki sanktuarium łączą się z pierwszymi objawieniami Matki Bożej w 1490 r. w przydrożnym, dębowym lesie, gdzie kilka lat później powstała kaplica. Została ona poświęcona w 1496 r. W tym samym czasie córka kasztelana kruszwickiego, która nie miała władzy w nogach, doznała w Skępem uzdrowienia.
W dowód wdzięczności ufundowała figurę Matki Bożej, obecną w klasztorze ojców bernardynów do dziś. Skępska statua wyobrażająca Maryję jako młodą i brzemienną Pannę należy do poznańskiej szkoły snycerskiej. Powstała w XV w. rzeźba zaliczana jest do tzw. „pięknych Madonn gotyckich”. Jej figurę ukoronował sufragan chełmiński Fabian Pląskowski 18 maja 1755 r. Była to jedna z pierwszych koronacji wizerunków Maryi w ówczesnej Rzeczypospolitej. We wrześniu 1980 r. korona Maryi została skradziona. Ponownego ukoronowania figury dokonał biskup płocki Bogdan Sikorski w 1984 r.
Skępe jest obecnie miejscem modlitwy licznych małżeństw, które proszą Boga o dar potomstwa. Proboszczem parafii Zwiastowania NMP i kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej jest o. Ekspedyt (Robert) Osiadacz OFM Bern.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.