Bp Libera: kto przestaje wierzyć w Boga, zaczyna ubóstwiać siebie
26 lutego 2012 | 17:04 | eg Ⓒ Ⓟ
Wielkopostny list pasterski, dotyczący współczesnych zagrożeń duchowych skierował do wiernych diecezji płockiej bp Piotr Libera. Mottem jego przesłania są słowa proroka Ozeasza (6,1) „Chodźcie, powróćmy do Pana”. Hierarcha stwierdza, że człowiek, który przestaje wierzyć w Boga, zaczyna ubóstwiać samego siebie. List bp. Libery odczytywany jest dzisiaj podczas Mszy św. niedzielnych.
Odwołując się do ewangelicznej wizji kuszenia Chrystusa, bp Libera przypomina, iż najlepszą obroną przed pokusą diabła jest wiara i zachowywanie Bożych przykazań. Już pierwsze przykazanie zabrania bałwochwalstwa: oddawania czci innym bogom i bóstwom, uwielbiania ziemskich idoli, poddania się magii pieniądza, sukcesu, urody.
„Patrząc na życie uczniów Chrystusa XXI wieku, mam nieodparte wrażenie, że ciężki grzech bałwochwalstwa rozlewa się dzisiaj bardzo szeroko. Kto odrzuca wiarę w prawdziwego Boga, zaczyna wierzyć i oddawać cześć demonom, bożkom pogańskim, idolom lub ubóstwia samego siebie. Żyjemy w czasach narcystycznej koncentracji człowieka na sobie i swoich potrzebach. Na naszych oczach powraca szatańska pokusa, opisana już w Księdze Rodzaju: `Staniecie się jako bogowie`” – stwierdza płocki hierarcha.
Zauważa też, że wiele osób dziś „chce być jak Bóg miarą wszystkiego”, ucieka się m.in. do magii, wróżbiarstwa, kart tarota, uczestnictwa w seansach okultystycznych, odwiedzin tzw. świeckich egzorcystów, jasnowidzów; także do praktykowania jogi, kursów telepatii czy robienia cudów, medycyny niekonwencjonalnej; nosi amulety czy talizmany. Tymczasem Katechizm Kościoła Katolickiego przypomina, że w Starym Testamencie za takie praktyki groziła śmierć, a Nowy Testament potępia tego typu praktyki.
„Nie może katolik uczestniczyć w niedzielnej Mszy Świętej, powierzając się ufnie Bogu, a w poniedziałek biec do wróżki czy zagłębiać się w horoskopie, by dowiedzieć się, jaka czeka go przyszłość. Dzisiaj zresztą nawet nie musi wychodzić z domu, bo wróżby, stawianie kart tarota czy inne magiczne zaklęcia są oferowane przez żerujące na ludzkich słabościach kanały telewizyjne i portale internetowe” – ubolewa hierarcha.
Za Katechizmem powtarza też, że trzeba odrzucić wszystkie formy wróżbiarstwa, ponieważ są one „przejawami chęci panowania nad czasem, nad historią, nad ludźmi”, a zarazem „pragnieniem zjednania sobie tajemnych mocy”. Prosi, aby szczególnie zwrócić uwagę na odwoływanie się do szatana przez dzieci i młodzież: „Szatan został pokonany przez Chrystusa na Krzyżu i nie ma dostępu do człowieka, jeśli on sam się na niego nie otworzy. Z szatanem nie ma żartów, a raz podjęta decyzja otwarcia się na jego działanie przynosi fatalne skutki dla naszego życia duchowego tutaj na ziemi i stanowi poważne zagrożenie dla wiecznego zbawienia” – podkreśla bp Libera.
Na zakończenie stwierdza, że najlepszą obroną przed złem i pokusą jest „żywa wiara w Boga, spotykającego nas w Jezusie Chrystusie, wierność nauczaniu Kościoła i życie moralne zgodne z przykazaniami Bożymi”. Ogłoszony przez Ojca Świętego Benedykta XVI Rok Wiary w Kościele, ma zachęcić wiernych do oczyszczenia, odnowienia i pogłębienia wiary. Hierarcha zachęca, aby w Wielkim Poście nawrócić się z grzechów przeciwko pierwszemu przykazaniu. Wezwanie to kieruje szczególnie do tych, którzy często nie do końca świadomie uwikłali się w różne formy satanizmu czy czarów „aby je porzucili i wrócili do wiary w jedynego, prawdziwego Boga”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.