Drukuj Powrót do artykułu

Bp Libera: Maryja nikogo nie zostawi bez pomocy

11.09.2017 , eg, Żuromin, 11-09-2017 Ⓒ ℗

– Maryja nikogo, kto się do Niej zwraca, nie zostawi bez swojej pomocy – powiedział bp Piotr Libera 10 września w parafii św. Antoniego w Żurominie w diecezji płockiej. Przewodniczył tam uroczystościom odpustowym z okazji święta Matki Bożej Siewnej, z udziałem kilku tysięcy wiernych.

W homilii bp Piotr Libera głosił, że dzieje Żuromina nierozerwalnie związane są z kultem Matki Bożej, która przyjęła pod swą opiekę lud żyjący na ziemi. Świadomi Jej wyjątkowej obecności wierni przybywają do Żuromina, aby wspólnie się modlić i powierzać Matce wszystkie troski codziennego życia. Przybywają, aby za Jej wstawiennictwem modlić się za rolników, którzy dziękują Bogu za tegoroczne plony.

Pasterz Kościoła płockiego zaznaczył, że tegoroczne spotkanie z Żuromińską Panią nabiera szczególnego znaczenia w kontekście przeżywanej obecnie 100. rocznicy Objawień Fatimskich. Ten jubileusz to z jednej strony ponowne wołanie do współczesnego świata o nawrócenie, pokutę i modlitwę, z drugiej zaś przypomnienie, że „człowiek na tej ziemi nie został pozostawiony sam sobie, że ma Matkę, która troszczy się o niego i stawia się za nim przed Bożym tronem”.

Biskup przypomniał też, że tegoroczne lato dla wielu rodaków było czasem potężnych i niszczących burz i huraganów, wielu rolników nie wyjechało kombajnami w pola, ponieważ nie miało czego zbierać, wielu utraciło dach nad głową i swój dobytek: „Pamiętamy o nich w naszych modlitwach, oddajemy ich cierpienie naszej Pani. Wierzymy głęboko, że Ona nikogo, kto się do Niej zwraca, nie zostawi bez swojej pomocy” – podkreślił bp Libera.

Poprosił też, aby Maryi powierzyć wszystkie sprawy Ojczyzny i własne: rolników, którzy dziękują Bogu za tegoroczne plony, dzieci, które rozpoczęły nowy rok szkolny, nauczycieli, katechetów i rodziców, na których spoczywa zadanie wychowania przyszłych pokoleń, małżonków, aby wsparci mocą z wysoka potrafili przetrwać trudne chwile, najbardziej osobiste troski i zmartwienia. Ona „patrzy w serca, wsłuchuje się w ich głos i mówi o nas swojemu Synowi”.

Bp Piotr Libera przewodniczył w Żurominie uroczystościom odpustowym z okazji święta Matki Bożej Siewnej. Pobłogosławił także przyniesione przez rolników wieńce dożynkowe. W uroczystości wzięło udział kilka tysięcy wiernych. Przybyli oni m.in. w pieszych pielgrzymkach z dekanatu żuromińskiego.

***

Dzieje Żuromina od początku XVIII w. związane są z kultem Matki Bożej Żuromińskiej. Objawienie miało miejsce w czasie wojny północnej. W tym czasie żył pobożny rolnik Bloch, który za udzielenie gościny żołnierzowi otrzymał, jako wyraz wdzięczności obraz przedstawiający Maryję. Obraz przedstawia Matkę Bożą w koronie w promieniach, jakby klęczącą, schylająca się w prawo, lewą ręką podtrzymuje osłonę, a prawą wyciąga do stojącego św. Antoniego w koronie i trzymającego na lewym ręku Dzieciątko Jezus, a prawą podtrzymuje Je przy kolanach, mając w tejże ręce białą linię. Dzieciątko Jezus w koronie lewą rączką obejmuje św. Antoniego za szyję i swą główkę przytula do jego głowy. W górze widać postać gołębicy Ducha Świętego z której promienie padają na św. Antoniego. Pod postacią Maryi widoczne są trzy gwiazdy. Tło obrazu stanowi krajobraz. Tematyka obrazu nawiązuje do sceny z życia św. Antoniego, kiedy to podczas modlitwy otrzymał z rąk Najświętszej Panny Dziecię Jezus.

Wieść o Cudownym obrazie dotarła do Biskupa płockiego Bartłomieja Załuskiego, który powołał specjalną komisję mającą zbadać to niezwykłe zjawisko. Komisja po przesłuchaniu świadków, zbadaniu cudów uzdrowień przekazała swoją opinię biskupowi, który wkrótce ogłosił obraz cudownym i sam przybył do Żuromina, aby oddać cześć Matce Bożej. Biskup zamieszkiwał w domu Blocha, był świadkiem uzdrowień. Polecił zbudować kaplicę, którą ukończono w 1708 r. gdzie uroczyście przeniesiono obraz. Z czasem biskup widząc rozwój kult polecił zbudować drewniany kościół, stało się to w 1714 r. Do opieki nad tym miejscem sprowadził jezuitów. Budowę murowanego kościoła przerwały rozbiory Polski oraz kasata jezuitów. Na ich miejsce sprowadzono zakon reformatów. Prace przy kościele murowanym ukończono w 1786 r. Konsekracji kościoła oraz uroczystego przeniesienia obrazu dokonał bp Wojciech Gadomski.

Kult Cudownego obrazu rozwijał się i był żywy. Potwierdzeniem autentyczności kultu była koronacja obrazu koronami papieskimi 11 września 2000 r. dokonanej z woli Ojca św. Jana Pawła II, której dokonał kard. Józef Glemp – Prymas Polski otoczony biskupami, kapłanami i czcicielami Pani Żuromińskiej. Ówczesny biskup płocki Stanisław Wielgus podniósł Kościół w Żurominie do rangi sanktuarium diecezjalnego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.