Bp Libera na Adwent: jesteśmy odpowiedzialni za Kościół
26 listopada 2011 | 14:04 | eg Ⓒ Ⓟ
„W haśle `Kościół naszym domem` chodzi o przeżywanie naszej obecności w Kościele jako wspólnocie Chrystusowej, oczekującej na powrót Pana, o poczucie odpowiedzialności za Kościół, o solidarność z biskupem i księżmi” – napisał bp Piotr Libera w liście pasterskim na rozpoczęcie roku liturgicznego w Kościele, odwołując się do hasła nowego roku duszpasterskiego. Jego list będzie czytany we wszystkich kościołach diecezji płockiej w pierwszą niedzielę Adwentu.
Biskup płocki zachęca do braterstwa, miłości i jedności we wspólnocie rodzinnej, parafialnej i diecezjalnej. Przypomina, że gdy rodziło się chrześcijaństwo, poganie byli zdumieni tym, jak bardzo wyznawcy Chrystusa się miłują: „Od początku Kościół potępiał aborcję, a wdowy i sieroty były osobami uprzywilejowanymi w parafiach. Diakoni z ramienia biskupa rozdzielali potrzebującym pieniądze, spieszyli z pomocą moralną chorym lub dotkniętym innym nieszczęściem. Niech ten duch, Drodzy, wciąż trwa w naszych parafiach”.
Bp Libera zachęca także do „podtrzymywania i krzewienia zdrowego patriotyzmu”, którego wyrazem jest wiara w krzyż, Ewangelię i Kościół. To one, podobnie jak wychowani „w Kościele i przez Kościół” władcy, żołnierze, kapłani i nauczyciele, spajały przez wieki naród polski. Tymczasem żyjemy w czasach, w których krzyż przedstawia się jako powód „strasznych cierpień” niewierzącej mniejszości, „rzekomo prześladowanej przez klerykalną i ciemną większość”.
„Przedstawiciele nowego frontu walki zrobią wszystko, by zapominać pełne chwały dni naszej Ojczyzny, by rozmywać moralne i chrześcijańskie źródła `pierwszej Solidarności`; by `skreślać` z pamięci jej prawdziwych bohaterów; by `tragedię smoleńską` sprowadzić do rangi `wypadku lotniczego`. Przywdziewają przy tym maskę kpiny ze świętości, maskę ironii, zabawy, często, niestety, pociągającą pewną część młodzieży” – ubolewa bp Libera.
Apeluje o to, aby niepodległe państwo budować na „kulturze zakorzenionej w chrześcijańskim dziedzictwie narodu i wartościach ogólnoludzkich”, jak zostało to zapisane w preambule do Konstytucji RP. Przypomina, że przez wieki w jeden organizm naród polski spajały i wciąż spajają: krzyż i Ewangelia, wspólne przeżywanie niedzieli i świąt religijnych, Pasterka przed Bożym Narodzeniem i procesja rezurekcyjna w Wielkanoc, odpusty, Pierwsza Komunii Święta, procesja Bożego Ciała oraz radosne i tragiczne wydarzenia narodowe, lokalne, osobiste.
Hierarcha przestrzega przed myśleniem i uleganiem „bezbożnej propagandzie”: „To z `przekonującego świadectwa wiary` i naszego wzajemnego szacunku tworzą się prawdziwe wspólnoty, a Kościół zaczyna być przeżywany jako rodzina dzieci Bożych, nasz wspólny dom”, napisał na zakończenie listu na Adwent.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.