Drukuj Powrót do artykułu

Bp Libera na Orszaku Trzech Króli: wybierzmy ideały zamiast duchowej pustki

06 stycznia 2018 | 14:38 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ

Nie bójmy się iść drogą ideałów, porzucić wygodną kanapę lenistwa w zmaganiu z duchową pustką – apelował biskup płocki Piotr Libera w uroczystość Objawienia Pańskiego, podczas siódmego Orszaku Trzech Króli w Płocku. Tego dnia w Kościele płockim uroczyście rozpoczęto obchody ogólnopolskiego Roku Świętego Stanisława Kostki.

Siódmy Orszak Trzech Króli w Płocku pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich” przeszedł kilkukilometrową trasę od Wyższego Seminarium Duchownego i Szkół Katolickich do salezjańskiej parafii św. Stanisława Kostki – oba miejsca łączy postać patrona. Wyjście poprzedziła modlitwa „Anioł Pański” i „Szopka Polska” w wykonaniu kleryków seminarium oraz młodzieży Szkół Katolickich w Płocku. Wędrujący w Orszaku tradycyjnie mieli na sobie korony i wspólnie kolędowali.

W rolę Trzech Króli wcielili się: proboszcz parafii Sońsk ks. Krzysztof Jaroszewski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Jerzy Obrębski i przedsiębiorca z Gąbina Andrzej Żabka. Po dojściu do kościoła wszyscy złożyli pokłon Świętej Rodzinie i Dzieciątku Jezus: byli nią Aleksandra i Piotr Stupeccy z synem Stanisławem. Dzieciątku kłaniał się także św. Stanisław Kostka i marszałek Józef Piłsudski.

Mszy św. przewodniczył biskup płocki Piotr Libera. W homilii przypomniał, że Trzej Królowie wyruszyli na poszukiwanie „prawdziwego Króla ludzkości”. Nikt im jednak w tej wędrówce nie towarzyszył, ponieważ wielu się bało lub było zajętych swoimi sprawami. Tylko ci trzej poszli w dalszą drogę, a gdy dotarli do celu, upadli na twarz przed Dzieckiem i Jego Matką, ofiarowali dary, a po spotkaniu Zbawiciela inną już drogą wrócili do swej ojczyzny.

Podkreślił, że w tym roku płocki Orszak Trzech Króli wędruje „Stanisławowym traktem”, ponieważ inauguruje obchody Jubileuszowego Roku Świętego Stanisława Kostki. Ten znany na cały świecie polski święty, młody szlachcic i kleryk jezuicki, patron dzieci i młodzieży, od XVII wieku patron Korony Polskiej i Litwy, a od niedawna na nowo pierwszorzędny patron diecezji płockiej – w niej się urodził, uczył się znaku krzyża i „Ojcze nasz”, klękał do modlitwy i śpiewał po raz pierwszy „Bogarodzicę”.

Hierarcha zaznaczył też, że św. Stanisław Kostka był młodym człowiekiem z charakterem. Porwany przez wielkie ideały odnowy Kościoła w dobie kontrreformacji, dotarł do Wiednia, do jednego z najlepszych kolegiów jezuickich. Chciał jednak więcej, więc obrał sobie za życiowe motto słowa „Ad maiora natus sum” – „Do wyższych rzeczy jestem zrodzony”. Jest to starożytne motto, wzięte od Seneki, które zachęca do tego, aby „sposobić się do orlich lotów”.

Bp Piotr Libera zaprosił też wiernych na całoroczną wędrówkę ze św. Stanisławem Kostką, w którą tym płockim, królewskim i Stanisławowym Orszakiem wyruszono: „Nie bójmy się wracać inną drogą – drogą ideałów, porzucenia wygodnej kanapy lenistwa, zakasania rękawów w zmaganiu się ze swoimi wadami czy duchową pustką. Załóżmy solidne górskie buty i wyruszajmy!” – zaapelował hierarcha.

Dokonał także zawierzenia wiernych św. Stanisławowi Kostce – w ten sposób zainaugurowano Rok Świętego Stanisława Kostki w Kościele płockim, a także obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólnej modlitwie towarzyszyły relikwie Świętego oraz jego obraz.

Podczas Mszy św. śpiew prowadził Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. Poza tym ogłoszono wyniki konkursu na rodzinną szopkę bożonarodzeniową. Przyznano w nim trzy pierwsze miejsca. Zajęli je: rodzina Stafirskich (Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 w Płocku), rodzina Grzembskich (Szkoła Podstawowa nr 16 w Płocku) i rodzina Janickich (Gimnazjum nr 13 w Płocku).

Przewodniczącym komitetu organizacyjnego Orszaku Trzech Króli w Płocku był Kazimierz Urbaniak, wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej. W organizację włączyła się m.in. Kuria Diecezjalna, Urząd Miasta i miejskie służby, strażacy, harcerze z ZHR.

Patronat honorowy nad Orszakiem Trzech Króli objęli: biskup płocki Piotr Libera, prezydent Płocka Andrzej Nowakowski oraz starosta płocki Mariusz Bieniek – przeszli oni całą trasę orszaku. W wydarzeniu wzięło udział kilka tysięcy płocczan.

W diecezji płockiej 6 stycznia przeszło ponad 20 Orszaków Trzech Króli.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.