Drukuj Powrót do artykułu

Bp Libera: ojczyzną Boga jest dusza człowieka

29.11.2018 , eg, Przasnysz Ⓒ ℗

O tym, że ojczyzną Boga jest dusza człowieka, powiedział bp Piotr Libera 29 listopada w parafii pw. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu w diecezji płockiej. Poprzedziła ona odsłonięcie i poświęcenie pomnika Żołnierzy Niepodległości. Przy pomniku posadzono też cztery dęby, upamiętniające twórców polskiej niepodległości.

Bp Piotr Libera w czasie Mszy św. przyznał, że urzekły go życzenia, które na stulecie odzyskania niepodległości złożył Polakom znany amerykański aktor Mel Gibson. Powiedział on, że „niepodległość jest jak powrót do domu”, a przecież każdy tęskni za domem, a Polacy nie mieli swego domu przez 123 lata.

– Co to znaczy: odzyskać niepodległość? To jest to samo, co wrócić do domu. To wielka rzecz, którą każdy powinien docenić i o niej pamiętać. Tajemnica, którą tak uroczyście i pięknie obchodzimy w tym listopadzie, ma swoje duchowe echa w każdym z nas. Zapytajmy się, gdzie jest ojczyzna Boga? Gdzie Bóg ma swój dom? – pytał biskup płocki.

Odwołując się do czytań biblijnych, przypomniał upadek świętych miast. I zastanawiał się, gdzie wobec tego jest ojczyzna Boga. Stwierdził, że „ojczyzną Boga jest dusza człowieka”, a przecież tak łatwo stamtąd Go wygnać, zapomnieć o Nim.

– Niestety, szybko można sprzedać swą osobistą wolność dziecka Bożego za grzech, odstępstwo, niewdzięczność czy oziębłość. Jak uczy historia, narody całe ten cenny dar mogą utracić – przestrzegł hierarcha.

Bp Libera przytoczył także słowa z Apokalipsy św. Jana Apostoła: „Błogosławieni, którzy są wezwani na ucztę Godów Baranka!” (Ap 19, 9). Powiedział, że jest to wołanie, aby człowiek wrócił do siebie, do domu, gdzie Bóg przygotował mu ucztę, wesele. Chodzi o dom jego duszy pojednanej z Bogiem, o tę przestrzeń ducha, w której człowiek wybija się na wolność, na życie w łasce, bo przecież aby Ojczyzna była wolna, wpierw ludzie muszą stać się wolnymi. Chodzi o wewnętrzną wolność, o czujność i o mądrość, aby „umieć w swym życiu i powołaniu ująć sens znaków czasu”.

Zwrócił też uwagę, że w Przasnyszu są dwa miejsca, które uczą „duchowej i militarnej obrony”: są to jednostka wojskowa i klasztor sióstr klarysek – kapucynek; budują one Polskę, ale i jej ducha.

Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli pod pomnik Żołnierzy Niepodległości w Przasnyszu, znajdujący się na skwerze parkowym przy ul. Makowskiej (przy jednostce wojskowej – 2. Ośrodku Radioelektronicznym).

Po oficjalnym odsłonięciu bp Libera dokonał poświęcenia pomnika. Zostały też zasadzone cztery dęby, symbolizujące osoby zasłużone dla odzyskania przez Polskę niepodległości: kard. Aleksandra Kakowskiego, księcia Zdzisława Lubomirskiego, hrabiego Józefa Ostrowskiego (członków Rady Regencyjnej) oraz naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego.

Ponadto w Muzeum Historycznym w Przasnyszu otwarto wystawę poświęconą Żołnierzom Niepodległości ziemi przasnyskiej.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, Fundacji „Nam i Pokoleniom”, władze miasta Przasnysza i powiatu, reprezentanci wojska i służb mundurowych oraz generał brygady Sławomir Owczarek. Obecni byli też harcerze i młodzież szkolna.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.