Drukuj Powrót do artykułu

Bp Libera: pielgrzymi nas ubogacają

09.08.2017 , eg, Wielka Wieś, 09-08-2017 Ⓒ ℗

Sample gr. Michał Plewka (KAI)

O tym, że ludzie ubogacają się wzajemnie podczas różnych spotkań, a także spotykając się z pielgrzymami, mówił bp Piotr Libera 8 sierpnia wieczorem, podczas odwiedzin u pątników, którzy maszerują z Płocka na Jasną Górę. Duchowny uczestniczył w adoracji Najświętszego Sakramentu i poprowadził Apel Jasnogórski z licznym udziałem mieszkańców Wielkiej Wsi.

Bp Piotr Libera towarzyszył płockim pątnikom w trzecim dniu ich wędrówki do Jasnogórskiej Pani. Na czele pielgrzymki w Roku św. Brata Alberta niesiony był relikwiarz Świętego. Pasterz Kościoła płockiego przeszedł kilka kilometrów wspólnie z grupą miedzianą (z okolic Mławy). Potem uczestniczył we wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu, odbywającej się w miejscowości Wieś Wielka (w parafii Parzęczew w diecezji łódzkiej).

Podczas Apelu Jasnogórskiego bp Libera stwierdził, że dzięki spotkaniu z pielgrzymami czuje się „naładowany Bożą, chrześcijańską energią”. Dodał też, że takie ubogacenie ma także miejsce podczas sakramentu pokuty: także szafarze tego sakramentu otrzymują wiele natchnień i duchowych przemyśleń.

„Gdy patrzyłem na was podczas adoracji Najświętszego Sakramentu pomyślałem, jak piękny jest człowiek, który zdolny jest zgiąć kolana przed swoim Stwórcą” – komentował hierarcha.

Przypomniał także słowa Sługi Bożego ks. Dolindo Ruotolo: „Jezu Ty się tym zajmij”. Zwrócił się do pątników, którzy niosą ze sobą swoje bóle i troski, aby modlili się do Boga tymi słowami. Podobnie zalecał przed wiekami Psalmista, aby „przerzucić swe troski na Pana”, a później św. s. Faustyna wołając „Jezu ufam Tobie”.

Dziękował także za gościnność, jakiej od lat doświadczają pielgrzymi płoccy w Wielkiej Wsi: od 36 lat nieprzerwanie przyjmuje ich w tej miejscowości sołtys Wiesław Kucina z żoną Zofią, którzy hołdują staropolskiej zasadzie, że „gość w dom, Bóg w dom”. Poprosił także pątników o modlitwę w intencji ich chorej wnuczki Igi.

Pątnicy z diecezji płockiej dotrą na Jasną Górę 14 sierpnia. Przejdą około 270 km. Mszę św. z ich udziałem na zakończenie 36. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę koncelebrował będzie biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski. W piątek 11 sierpnia pątnicy będą mogli przejść odcinek drogi w tzw. grupie pokutnej, w której wędrować będą w milczeniu.

Dla społeczności pielgrzymkowej Biuro Prasowe KEP utworzyło facebookowy fanpage i twitterowy hashtag #PolskaPielgrzymuje. Zamieszczać na nich można pielgrzymkowe filmy, zdjęcia, relacje i intencje. Najnowsze informacje z pielgrzymiego szlaku dostępne są również w serwisie specjalnym KAI www.ekai.pl/pielgrzymki.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.