Bp Libera: postulaty Solidarności wciąż czekają o realizację
01 września 2012 | 11:09 | eg Ⓒ Ⓟ
O tym, że ruch Solidarności był wspólnym dziełem milionów Polaków i Polek oraz o potrzebie realizacji postulatów Sierpnia`80 – mówił bp Piotr Libera do uczestników XXII Walnego Zebrania Delegatów Regionu Płockiego NSZZ Solidarność 31 sierpnia w auli Szkoły Muzycznej w Płocku. Podczas zebrania członkom NSZZ Solidarność wręczono Krzyże Wolności i Solidarności.
„Doświadczenie Sierpnia to jedna z najpiękniejszych kart naszej historii. Od samego początku `Solidarność` była czymś więcej niż tylko związkiem zawodowym. Stanowiła raczej ogólnonarodowy ruch społeczny, który postulował głęboką reformę naszego kraju. Powstała jako protest przeciwko krzywdzie i niesprawiedliwości. Jest wspólnym dziełem milionów Polek i Polaków, którzy poprzez swoją aktywność i zaangażowanie dążyli do naprawy naszej Ojczyzny” – akcentował biskup płocki.
Zaznaczył także, że Solidarność jako postawa i cnota życia społecznego, to „mocna i trwała wola zaangażowania się na rzecz dobra wspólnego”, ponieważ „wszyscy są odpowiedzialni za wszystkich”. Przypomniał, że pierwszym teoretykiem idei solidarności był na przełomie XIX i XX w. niemiecki jezuita, ekonomista i filozof Heinrich Pesch. Próbował on zbudować solidaryzm, opierający się na zasadach dobra wspólnego i chrześcijańskiej wizji osoby ludzkiej. Natomiast w Polsce ideą solidarności zajmował się ks. prof. Józef Tischner – autentyczna solidarność była dla niego „solidarnością sumień” solidarnością „z ludźmi i dla ludzi”, solidarność z biednymi, bezrobotnymi, pokrzywdzonymi.
„Naszym wspólnym obowiązkiem jest solidne dokumentowanie historii i sprawiedliwe traktowanie tych wszystkich, którzy dla dobra Polski prowadzili działalność opozycyjną zagrożoną odpowiedzialnością karną lub represjami. Współczesna refleksja nad dziedzictwem `Solidarności` nie powinna mieć wymiaru jedynie historycznego. Wiele postulatów zgłaszanych 32 lata temu wciąż czeka na realizację. Także dzisiaj potrzeba mądrej refleksji nad tym, jak budować społeczeństwo solidarne i sprawiedliwe. Niech ta dzisiejsza uroczystość będzie dla nas wszystkich inspiracją do jeszcze większej troski o dobro wspólne” – zachęcał bp Libera. –
Podczas spotkania w Szkole Muzycznej około 30 członków NSZZ Solidarność, w tym wielu zasłużonych działaczy związku z lat 80., otrzymało Krzyże Wolności i Solidarności. Odczytano także okolicznościowy list, nadesłany z tej okazji przez Piotra Dudę, przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.
Spotkanie w Szkole Muzycznej poprzedziła Msza św. w kościele parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku, przewodniczył jej ks. Tadeusz Łebkowski, diecezjalny duszpasterz ludzi pracy. W homilii przypomniał, że Kościół od dwóch tysięcy lat głosi to samo: za Chrystusem uczy o prawdzie i sprawiedliwości. „Naród izraelski gubił się i odwracał od Boga, ale została tzw. święta reszta. Tak jest z `Solidarnością`: to co zostało z jej ideałów, odradza się, ponieważ to było z Bożego ducha. Jeśli nie zabraknie mądrości, nie będzie zatracone” – stwierdził proboszcz płockiej parafii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.