Bp Libera przewodniczył jubileuszowi misyjnemu w Zambii
03 września 2010 | 16:11 | eg/ms Ⓒ Ⓟ
Bp Piotr Libera wziął udział w uroczystościach jubileuszowych 50-lecia posługi misyjnej polskich misjonarzy w Zambii. Przewodniczył głównej Eucharystii w miejscowości Mpunde, gdzie polscy fideidoniści (z łac. fidei donum czyli dar wiary) rozpoczęli przed laty działalność misyjną.
Jednym z nich jest ks. Adam Pergół z diecezji płockiej, który pracuje tam 10 lat i jest wikariuszem w parafii Świętego Krzyża w Mpunde. Miejscowość Mpunde znajduje się około 100 km od Lusaki, stolicy Zambii. To właśnie tam polscy fideidoniści rozpoczęli działalność misyjną. Obecnie w Zambii pracuje szesnastu fideidonistów.
– Podczas jubileuszowej Eucharystii modliliśmy się za tych wszystkich misjonarzy, którzy pracują w Zambii, niektórzy nawet po 40 lat, o Boże błogosławieństwo dla ich dalszej pracy. Swoją modlitwa otaczaliśmy także tych misjonarzy, którzy zmarli bądź zginęli i zostali pochowani na zawsze w tym kraju – mówi bp Libera. – Cała Eucharystia miała bardzo radosny charakter i żywiołową liturgię, ze śpiewem i tańcami. W darze ołtarza Zambijczycy składali miejscowy pieniądz oraz worki kukurydzy, którą akurat zebrali – wspomina hierarcha.
Bp Libera podczas pobytu w Zambii odwiedził także dwie z czterdziestu kaplic, znajdujących się w buszu: w Lukali oraz Imansa, zbudowanej przez Józefa Bafię, Polaka mieszkającego w USA. Ze zgromadzonych przez niego pieniędzy została także ufundowana szkoła.
W czasie pobytu w Zambii ordynariusz płocki spotkał się także z siostrami zakonnymi ze zgromadzenia założonego przez kard. Adama Kozłowieckiego. Siostry pracują w szkole oraz prowadzą szpital misyjny. Poza tym odwiedził Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, prowadzące przedszkole. Pracują w nim dwie siostry z Polski. W programie znalazła się także wizyta w szkole w Mpunde, prowadzonej przez katolików, ale z uczniami różnych wyznań.
Bp Libera spotkał się również z arcybiskupem Lusaki Telesforem Mpundu i nuncjuszem apostolskim. „Od Zambijczyków możemy uczyć się przywiązania do Kościoła. Oni cieszą się swoją obecnością w Kościele, obnoszą z przynależnością do niego. Ich wiara jest prosta, ale młoda i żywa. To wiara autentycznych dzieci Bożych. Możemy się także od nich uczyć odpowiedzialności za Kościół, ponieważ potrafią się z nim dzielić nawet swoimi bardzo skromnymi zasobami” – uważa hierarcha.
Dodaje również, że polscy misjonarze przede wszystkim potrzebują naszej modlitwy, ponieważ ich powołanie ma szczególny charakter. Potrzebna jest także modlitwa o nowych misjonarzy i misjonarki oraz wsparcie materialne z zewnątrz.
Zambia zajmuje powierzchnię 780 tys. km kw. i liczy 11 mln 500 tys. mieszkańców. Dwa największe miasta to stolica Lusaka i Kasama. W kraju dominuje plemię Bemba, natomiast w Mpunde najbardziej liczebne są dwa plemiona: Lamba i Lendzia. Ewangelizacja dotarła do Zambii na przełomie XIX i XX w., najintensywniej przebiegała do roku 1930. Ewangelizatorami byli jezuici, franciszkanie, kapucyni z Irlandii i Ojcowie Biali. Najliczniejszą grupą wyznaniową są obecnie protestanci, katolicy stanowią 23 proc. ludności. Kościół katolicki prowadzi w Zambii wiele szkół i szpitali.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.