Drukuj Powrót do artykułu

Bp Libera: siłą w sprawowaniu władzy jest dobry przykład

11.11.2017 , eg, Płock, 11-11-2017 Ⓒ ℗

O tym, że na co dzień Polakom bardzo potrzeba dobrego przykładu, który stanowi podstawową siłę w sprawowaniu władz, mówił bp Piotr Libera w czasie Mszy św. w bazylice katedralnej płockiej, w 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas obchodów harcerze Hufca ZHP im. Obrońców Płocka 1920 r. przekazali prezydentowi Płocka Ogień Niepodległości, przywieziony z Wołynia, z grobów żołnierzy Legionów Polskich.

Bp Piotr Libera zastanawiał się, co zrobić, aby stać się wolnym i aby utrzymać polską, chrześcijańską wolność nad Wisłą. Za bł. Honoratem Koźmińskim powtórzył, że „wolność polska pochodzi z głębokiego przejęcia się zasadami Ewangelii”. W przestrogach Jezusa: aby być wiernym nawet w drobnej rzeczy, aby być uczciwym w zarządzie niegodziwą mamoną, aby nie służyć dwom panom, przebija się mocne – „wolnymi bądźcie!”.

Stwierdził, że trzeba chwalebną kartę polskiej historii sprzed 99. laty przełożyć na „polskie dziś”, przypomnieć sobie, jak odradzała się Polska, jak wszyscy zgodnie dążyli do upragnionego celu, ustąpiły podziały, znikły uprzedzenia i różnice, Polacy przestali się kłócić.

– Nasza niepodległość nie była więc tylko wynikiem zewnętrznego biegu wydarzeń, jakichś rozstrzygnięć na górze, ale też tego, co stało się w sercach ludzi – zaakcentował hierarcha. Dodał, że na co dzień Polakom bardzo potrzeba dobrego przykładu, który stanowi podstawową siłę w sprawowaniu władzy.

Jezusowe „wolnymi bądźcie” powinno wciąż rozlegać się w ludzkiej pamięci, a pamięć powinna być wdzięczna i nikogo nie wykluczać. – Ale czy dziś naprawdę jesteśmy wolni w pamięci naszej? Czy stać nas na to, aby serdecznie i dobrze, bez uprzedzeń i zazdrości, pomyśleć o drugim Polaku? Aby zachować tę szlachetność i cnotę, która ocala w człowieku prawdę, a nie rzuca podejrzliwości i kłamstwa? Bardzo potrzeba takiej wolności: na Wiejskiej w Warszawie i na Tumskiej w Płocku!– apelował bp Libera.

Przypomniał, że do upragnionej wolności długo szły pokolenia Polaków przez 123 lata niewoli. Zauważył, że przyszłoroczna 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości zbiegnie się z 450. rocznicą śmierci św. Stanisława Kostki z Rostkowa, patrona diecezji płockiej, który wbrew woli innych wyruszył w niebezpieczną podróż, idąc za głosem powołania do służby Bożej.

– Mów dziś do nas św. Stanisławie, jak iść po tę wolność, którą ty zdobyłeś. Mów zwłaszcza do młodych, aby umieli śnić i wierzyć, aby mieli ideały, aby nie dali się zniewolić, aby nie dali się okraść z nadziei – apelował bp Libera.

Po Mszy św. uroczystości patriotyczne przeniosły się pod Płytę Nieznanego Żołnierza. – Polacy wybili się na niepodległość, zjednoczyli się. Pomimo tego, że walczyli na różnych frontach I wojny światowej, walczyli z Polską wyrytą w sercu, walczyli z marzeniem o wolnej Ojczyźnie. I właśnie dlatego tu, przy Płycie Nieznanego Żołnierza, gromadzimy się wszyscy razem, wspólnie, gromadzimy się w Warszawie i w Krakowie, z myślą o Niepodległej, by oddać hołd tym wszystkim, którzy walcząc o wolność Ojczyzny, oddali życie – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Przyjął także przywieziony z grobów żołnierzy Legionów Polski na Wołyniu – Ogień Niepodległości, który przekazali mu harcerze Hufca ZHP im. Obrońców Płocka 1920 r.

W ramach rocznicowych uroczystości delegacje złożyły kwiaty na Płycie Nieznanego Żołnierza, odbyły się wystrzały na wiwat i defilada pododdziałów. W uroczystości uczestniczyli między innymi posłowie i senatorowie RP, władze miasta, członkowie organizacji kombatanckich, stowarzyszeń katolickich, bractw historycznych, harcerze ZHP i ZHR oraz liczne poczty sztandarowe.

Obchodom Narodowego Święta Niepodległości w Płocku towarzyszyła też akcja „Polska flaga w każdym domu”, Ogniska Patriotyzmu i Dzień Kuchni Polskiej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.