Drukuj Powrót do artykułu

Bp Libera: trzeba konsekwentnie bronić swoich przekonań

25.06.2018 , eg, Rypin Ⓒ ℗

Do konsekwentnej obrony swoich przekonań i dawania świadectwa żywej wiary zachęcił bp Piotr Libera mieszkańców Rypina w diecezji płockiej, któremu patronuje św. Jan Chrzciciel. Biskup płocki 24 czerwca przewodniczył Mszy św. w intencji mieszkańców w czasie dorocznych Dni Rypina.

W homilii bp Libera stwierdził, że liturgiczne święto narodzin patrona miasta św. Jana Chrzciciela wzywa do tego, aby stawać się w codziennym życiu, na jego wzór, świadkami żywej wiary i świadkami konsekwencji w obronie swych przekonań.

Zaznaczył, że do postaci Jana Chrzciciela powraca się podczas każdej Mszy św., gdy celebrans mówi: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata”. W ten sposób św. Jan Chrzciciel podczas każdej Eucharystii przypomina, kto jest Zbawicielem.

Bp Libera przypomniał również, że w jego pokoleniu Zbawiciela zwalczano. Mówiono, że „przyszłość ludzkości zależy od przyszłych pokoleń”. Wierzono, że dzięki postępowi medycyny, komunikacji i ekonomii socjalistycznej, pokona się biedę, choroby i śmierć. Jednak „samo życie pokazało, jak złudne były te obietnice”.

Bp Libera odniósł się też do faktu, że psychologowie, politycy, ekonomiści zachęcają już dzieci do wiary w siebie, walki o swoje, do asertywności. Taka pedagogia musi być jednak dobrze wyważona.

„Źle jest, gdy potem nikt już nie dba, ile z takich teorii wyrasta zadufanych w sobie zimnych egoistów, którym już nikt nie jest potrzebny i którzy nie potrafią brać odpowiedzialności za innych. A ile gwiazd i gwiazdeczek nam na tym podglebiu `wiary-tylko-w-siebie` wyrosło, ilu celebrytów, znanych tylko z tego, że są znani. Tak się nie da, tak nie zbuduje się ani rodziny, ani szkoły, ani miasta, ani ojczyzny” – stwierdził.

Zaznaczył ponadto, że Jan Chrzciciel jako autentyczny prorok dawał świadectwo prawdzie w sposób bezkompromisowy. Piętnował łamanie Bożych przykazań również wtedy, gdy czynili to możni. Nie tylko na Zachodzie, ale i w Polsce współcześnie tysiące rzeczy staje się „ważniejszych od Boga, wiary, modlitwy i adoracji”.

W Mszy św. w Rypinie uczestniczyli m.in. księża z Rypina i dekanatu rypińskiego, przedstawiciele władz miejskich z burmistrzem Pawłem Grzybowskim, przedstawiciele służb mundurowych, animatorzy kultury, a także poczty sztandarowe.

W programie Dni Rypina (21-25 czerwca) znalazły się m.in. uroczysta sesja Rady Miasta, turnieje sportowe, spotkania literackie, konkurs wiedzy o Rypinie oraz koncerty.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.