Bp Libera w Wielki Piątek: niech w ofierze lekarzy i kapłanów spełni się wola Boga
10 kwietnia 2020 | 22:49 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Niech w ofierze i służbie wielu lekarzy, pielęgniarek, kapłanów – objawi się piękno Twojego Królestwa i spełni się Twoja wola – modlił się do Boga w Wielki Piątek w katedrze płockiej biskup płocki Piotr Libera. Przewodniczył liturgii Męki Pańskiej, transmitowanej przez Katolickie Radio Diecezji Płockiej. Uczestniczył w niej także biskup pomocniczy Mirosław Milewski.
– Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata – za chwilę te słowa zabrzmią w murach tej pustej katedry. Prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek. I prawdziwy krzyż. Prawdziwe zjednoczenie, wszczepienie Boga w drzewo, które właśnie z narzędzia śmierci staje się drzewem życia, tronem Najwyższego, miejscem, w którym Miłość gasi swoje pragnienie. To pasja wszechczasów – głosił bp Piotr Libera podczas liturgii Męki Pańskiej.
Przytoczył także przykłady osób, które w różnych okolicznościach dały świadectwo życia wiarą: lekarki włoskiej, która w dobie pandemii koronawirusa jest na służbie, w pracy, choć bardzo tęskni za małym synkiem i ks. Giuseppe Berardelli, proboszcza z okolic Bergamo, który zrezygnował z respiratora, aby ktoś młodszy od niego mógł przeżyć. Wymienił także abp. Antoniego J. Nowowiejskiego, biskupa płockiego, zamęczonego w obozie niemieckim w Działdowie, któremu Niemcy kazali podeptać krzyż. Starzec jednak się im nie ugiął.
Kaznodzieja przypomniał też niedawną modlitwę papieża Franciszka na pustym Placu św. Piotra w Watykanie, przed obrazem Maryi – Salus Populi Romani – Ocalenie Ludu Rzymskiego. Słowa Ojca świętego wypełniły puste ulice, a serce objęło „chory świat i jeszcze bardziej rozchorowaną ludzkość”. Ramiona kolumnady Berniniego stały się jakby wyciągniętymi ramionami ojca czekającego na uzdrowienie i powrót marnotrawnego syna, spomiędzy których popłynęło błogosławieństwo i przebaczenie – Urbi et orbi – Miastu i światu.
Pasterz Kościoła płockiego zaznaczył, że katedry – Matki Kościołów tego dnia nie wypełnia tłum wiernych, ale wypełniają ją ich modlitwy, szukających w tym miejscu pocieszenia i sił do dźwigania codzienności. – Dziś, w Wielki Piątek roku wielkiego smutku, modlitwę Twoich dzieci, ich tęsknotę, ich ból i ich nadzieję, przynoszę do stóp Twoich, Ojcze, który jesteś w niebie, Chryste, któryś za nas cierpiał rany – modlił się bp Libera.
Zwrócił się do Ukrzyżowanego Zbawiciela, aby zstąpił jeszcze raz pośrodku panujących ciemności. Prosił, aby w Jego nieskończonym miłosierdziu było uświęcone Jego Imię; by w ofierze i służbie wielu lekarzy, pielęgniarek, służb, kapłanów – objawiło się piękno Jego Królestwa i spełniła się Jego wola.
Biskup modlił się też, aby „tęskniący za Chlebem Życia ucieszyli się znów kosztowaniem Go każdego dnia”, by Pan odpuścił ludziom ich ciężkie grzechy, i wybawił ich z więzów śmierci. Prosił też o życie wieczne dla tych, którzy 10 lat temu zginęli pod Smoleńskiem w katastrofie samolotu prezydenckiego.
Podczas liturgii w modlitwie powszechnej, zgodnie ze wskazaniem Stolicy Apostolskiej, modlono się za osoby udręczone panującą pandemią. Na zakończenie Najświętszy Sakrament przeniesiono do symbolicznego Grobu Pańskiego – bez procesji.
Liturgia Męki Pańskiej była transmitowana przez Katolickie Radio Diecezji Płockiej oraz na jego kanale You Tube.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.