Drukuj Powrót do artykułu

Bp Libera: Wielki Post jest łaską nowego początku

14 lutego 2018 | 20:31 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ

Wielki Post jest łaską nowego początku. Jest precyzyjnym wezwaniem, które wpada w serce, od którego nie można się uchylić – głosił bp Piotr Libera w Środę Popielcową wieczorem w bazylice katedralnej płockiej. Podczas Mszy św. odbyło się tradycyjne posypanie głów popiołem na znak wielkopostnej pokuty.

W homilii bp Piotr Libera zaznaczył, że w Środę Popielcową należy pozwolić na to, aby popiół spoczął nie tylko na głowach, ale przede wszystkim na sercach: „Jest nam dana łaska nowego początku, aby w każdym z tych świętych dni wziąć jakąś nową miarę dla swoich słów, czynów i wyborów. Tą nową miarą jest z pewnością post, modlitwa i jałmużna” – wymienił kaznodzieja.

Dodał, że chodzi też o krytyczne i wymagające spojrzenie na siebie samego, aby tak łatwo nie usprawiedliwiać siebie i nie wybielać, aby najpierw postawić wymagania sobie, zanim postawi się je innym. Chodzi też o zdemaskowanie swoich dziwnych manier, zachcianek, kaprysów i zbytków, i doświadczenie pokoju.

Biskup zaakcentował również, że Wielki Post jest „ratowaniem ludzkiej twarzy i wiarygodności” oraz „ratowaniem sumienia i wrażliwości serca”.

„Jest nam dana łaska nowego początku i jakaś nowa miara, a konkretnie chodzi tu o ofiarę. Życie woła o ofiarę, aby mniej myśleć o sobie, a bardziej o innych, aby nie być wyrachowanym, ale wielkodusznym, aby gniew ustąpił miejsca przebaczeniu. To wszystko konkretne imiona ofiary. Niech nam o tym przypomina każde spojrzenie na krzyż” – zalecił hierarcha.

Podkreślił ponadto, że trzeba aby wyjść z orbity zasięgu telefonu komórkowego, internetu, telewizji, złego towarzystwa, i choć na chwilę „zagubić się przed Bogiem”: w modlitwie, na rekolekcjach, przy konfesjonale, przy lekturze Pisma Świętego.

„Oczywiście, świat będzie nas wtedy szukał, ścigał i przyciągał do siebie, ba, nawet ośmieszał. Uwierzmy jednak, że przez ten Wielki Post możemy bardzo przyśpieszyć w naszym życiu, zbliżyć się do Boga i do drugiego człowieka” – zachęcił bp Libera.

Podczas Mszy św. odbył się także tradycyjny obrzęd posypania głów popiołem, na znak wielkopostnej pokuty.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.