Bp Libera: wszyscy chrześcijanie są ludem Księgi
16 maja 2016 | 17:16 | eg / mz Ⓒ Ⓟ
Choć jesteśmy chrześcijanami różnych wyznań, to jednocześnie wszyscy jesteśmy ludźmi Jezusa Chrystusa i „ludem Księgi”, czyli Biblii – przekonywał 16 maja w katedrze płockiej bp Piotr Libera, przewodnicząc Mszy św. inaugurującej ekumeniczny IX Płocki Maraton Biblijny.
„Pismo Święte ogrywa ważną rolę zarówno w życiu poszczególnych ludzi, jak i w dziejach całych narodów, społeczeństw czy kultur. Choć jesteśmy chrześcijanami różnych wyznań, to jednocześnie wszyscy jesteśmy ludźmi Jezusa Chrystusa i „ludem Księgi”, czyli Biblii” – głosił hierarcha w katedrze płockiej.
Dodał, że każdy: prawosławny, protestant, mariawita czy katolik, sięga do Księgi Rodzaju i z wiarą czyta historię praojca Adama, poznając początki naszego istnienia na ziemi i naszych kontaktów z Bogiem, sięga do Ewangelii, aby spotkać Jezusa Chrystusa, chce być przy Bożym Synu, kiedy ten oddaje życie na drzewie Krzyża.
„Powstanie Biblii śmiało można nazwać jednym z największych dobrodziejstw w dziejach rodu ludzkiego, bo przecież to właśnie Pismo Święte pozwala nam tego wszystkiego doświadczyć. To ono przybliża nam dzieje relacji człowieka z Bogiem, uświadamia naszą grzeszność i bezmiar miłosierdzia Stwórcy, który wciąż wychodzi nam naprzeciw z darem zbawienia i szuka każdego zagubionego człowieka, jest nośnikiem Bożego Objawienia – prawdy, którą sam Stwórca zechciał nam o Sobie ukazać” – wymieniał biskup płocki.
Bp Libera przypomniał, że to unikalne dzieło zostało spisane na przestrzeni prawie szesnastu wieków, przez blisko 40 autorów. Poszczególne Księgi Biblii są także zapisem historii zbawienia, dziejów jednostek, ale i całych ludów, poruszając setki niezwykle ważnych tematów w sposób doskonale harmonijny i ciągły. Nie ma wątpliwości co do tego, że ta harmonia byłaby nieosiągalna bez Bożego działania.
„Biblia wytrzymała próbę czasu jako najbardziej wartościowa Księga świata. Nawet dla wielu niewierzących w Boga, pozostaje Ona nośnikiem idei i wartości moralnych, kształtujących wzory postaw życiowych. Ta niezwykła Księga domaga się nie tylko szacunku z naszej strony, ale także ciągłego poznawania i coraz lepszego rozumienia. Domaga się tego, aby brać ją do ręki i zagłębiać się w jej treść: poznawać i kochać” – przekonywał bp Libera.
Podziękował też Akcji Katolickiej za organizację IX Płockiego Maratonu Biblijnego, będącego doskonałą okazją do coraz lepszego poznawania ksiąg Pisma Świętego. Życzył, by czytane słowa Pisma Świętego były okazją do lepszego poznania Jezusa oraz płaszczyzną osobistego spotkania z Panem i Zbawicielem.
Bp Piotr Libera odczytał też pierwszy fragment Pisma Świętego, potem uczynili to ks. protojerej Eliasz Tarasiewicz, proboszcz parafii prawosławnej w Płocku oraz zastępca prezydenta miasta Roman Siemiątkowski. Wśród czytających byli mi.in. uczniowie płockich szkół oraz członkowie stowarzyszeń i organizacji katolickich.
IX Płocki Maraton Biblijny rozpoczął się 16 maja, w diecezji potrwa do 2 czerwca. Rozpoczęte przy bazylice katedralnej dzieło w poszczególnych dniach będzie kontynuowane w parafiach diecezji płockiej. Jego organizatorem jest Akcja Katolicka Diecezji Płockiej. Od kilku lat wydarzenie to ma również charakter ekumeniczny. Łączny czas czytania Biblii wyniesie w tym roku około 120 godzin.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.