Bp Libera: zabytki są świadkami naszej wiary
31 października 2012 | 23:36 | eg Ⓒ Ⓟ
O tym, że odnowione zabytki pozostają „wymownymi świadkami wiary” mówił bp Piotr Libera w kościele parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Drobinie koło Płocka. Dokonał w nim poświęcenia odnowionego, renesansowego nagrobka rodziny Kryskich.
W homilii bp Libera podkreślał, że odnowiony zabytek jest nie tylko pomnikiem Odrodzenia, pomnikiem humanizmu, ale także świadkiem wiary: „Znakomicie odnowiony zabytek kieruje naszą uwagę ku Ojczyźnie, o której w zbliżające się listopadowe dni będziemy szczególnie pamiętać. Na polskim rynku wydawniczym ukazała się niedawno książka o bł. Janie Pawle II pt. `Kres i początek`, pióra George’a Weigela. Katolicki pisarz i publicysta zauważa w niej, że nasz kraj rzadko był bohaterem, a często ofiarą, natomiast jego heroiczne cnoty `najwyraźniej w nierozerwalny sposób łączyły się z uderzającą nieumiejętnością rządzenia i dyplomacji`”, przypominał hierarcha.
Zauważał jednak, że nie zawsze tak było: w XVI-XVII w. Polska odgrywała centralną rolę w dziejach świata, miała znakomitych myślicieli, jak np. Paweł Włodkowic pochodzący z Brudzenia w diecezji płockiej, znakomitych poetów – jak Jan Kochanowski, znamienitych biskupów – jak biskup płocki Andrzej Krzycki, świetnych dyplomatów – jak Wojciech Kryski, jeden z bohaterów drobińskiego nagrobka, a „jej zastępy rycerskie zwyciężały pod Kircholmem, Kłuszynem, Chocimiem i Wiedniem”.
Ordynariusz płocki życzył, aby poświęcone tego dnia dzieło, przypominało mieszkańcom Drobina i wszystkim wchodzącym do drobińskiej świątyni „o chrześcijańskim obliczu renesansu, o chwale Rzeczpospolitej i o tym, że przyczyniali się do niej ludzie głęboko wierzący, którzy na Ewangelii kształtowali zasady życia osobistego i rodzinnego oraz prawa Ojczyzny”.
Odwołał się także do “Listu do artystów” (1999) Jana Pawła II, w którym Papież stwierdzał, że arcydzieła wielkich artystów renesansowych miały chrześcijański charakter i “były przesiąknięte niezwykle głęboką duchowością”. W swych pracach wyrażali oni sens tajemnicy “która czyni z Kościoła społeczność uniwersalną, gościnną, matkę i towarzyszkę drogi każdego człowieka poszukującego Boga”.
W trakcie Mszy św. biskup płocki poświęcił nagrobek, odnowiony staraniem proboszcza parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika ks. kan. Andrzeja Kucharczyka, za środki przekazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Konserwacji Zabytków w Płocku, Parafii Drobińskiej, Stowarzyszenia „Nasze Miasto”.
W uroczystości w kościele parafialnym w Drobinie wzięli udział przedstawiciele władz miasta i gminy Drobin, Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Konserwacji Zabytków w Płocku, konserwatorzy zaangażowani w dzieło odnowy zabytku, mieszkańcy parafii. Prof. Janusz Smaza opowiedział o historii nagrobka i jego konserwacji. Przypomniał, że nagrobek rodziny Kryskich: Pawła i Anny ze Szreńskich Kryskich oraz ich syna Wojciecha, podkomorzego płockiego, jest jednym z największych pomników renesansu w Polsce. Dzieło wywodzi się prawdopodobnie z warsztatu Santi Gucciego, przez którego polski renesans połączył się ze renesansem florenckim i rzymskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.