Drukuj Powrót do artykułu

Bp Libera zachęca do modlitwy o deszcz

21 czerwca 2018 | 19:40 | ek | Płock Ⓒ Ⓟ

Do modlitwy o deszcz w obliczu długotrwałej suszy, która niszczy zbiory rolników, zachęcił dziś biskup płocki Piotr Libera księży i diecezjan. Poprosił o to, aby w najbliższą niedzielę 24 czerwca w czasie Mszy św. w modlitwie wiernych znalazło się wezwanie o deszcz.

W swoim słowie bp Piotr Libera przypomina, ze od kilku tygodni na Mazowszu i Ziemi Dobrzyńskiej panują upały, brakuje deszczu i pojawiają się zagrożenia związane z suszą. Prognozy pogody nie zapowiadają zmiany.

Zwraca się więc z prośbą do wiernych, a zwłaszcza do duszpasterzy, by w modlitwach indywidualnych i wspólnotowych „usilnie błagać Boga o zesłanie tak potrzebnego deszczu, który nawodni wysuszoną ziemię i uratuje zagrożone zbiory”.

„Zapewniam o mojej modlitwie w tej intencji, łącząc się duchowo z rolnikami w ich uzasadnionych obawach o tegoroczne zbiory z pól, sadów i plantacji. Proszę też wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności w lasach narażonych na groźbę pożarów” – napisał pasterz Kościoła płockiego.

Zachęcił, aby w niedzielę 24 czerwca, podczas wszystkich Mszy św. do modlitwy wiernych dołączyć wezwanie o życiodajny deszcz. A na zakończenie niedzielnych Eucharystii należy odśpiewać splikacje, dołączając wezwanie „Abyś nam życiodajny deszcz na ziemię zesłać raczył, Ciebie prosimy – wysłuchaj nas Panie”.

Biskup zwrócił uwagę, aby modlitwy zanosić za przyczyną św. Jana Chrzciciela i św. Izydora – patrona rolników. Księży zachęcił, aby w dni powszednie odprawiać Msze św. ze specjalnego formularza mszalnego „Modlitwa o deszcz” (Mszał Rzymski, s. 167).

„Ufam, że Bóg wysłucha nasze pokorne wołania, pobłogosławi naszej ziemi darem życiodajnego deszczu i uchroni nas przed zgubnymi skutkami suszy. Niech Jego błogosławieństwo towarzyszy również dzieciom i młodzieży oraz wszystkim rozpoczynającym czas wakacyjnego odpoczynku” – podsumował hierarcha.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.